Bu yıl 140 bin araç satacak, ciroda 6 milyar lirayı geçecek

 

      Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, 140 bin adet satış ve 6 milyar liranın üzerinde gelir ile tamamlamayı hedefledikleri 2013 yılının ardından, gelecek yıl  aynı seviyede hedeflere sahip olduklarını ancak BDDK düzenlemeleri ve ekonomik-siyasi koşulları izleyerek ilk çeyreğin ardından hedeflerini revize          edebileceklerini söyledi.

Doğuş Otomotiv, Volkswagen dahil 14 otomotiv markasının distribütörlüğünü gerçekleştirirken, Türkiye pazarında Volkswagen markası 11 ayda 99 bin 958 adet ile en çok satışı gerçekleştiren marka oldu.

Bilaloğlu, "Bu yıl 140 bin adet üzeri satış gerçekleştiririz, ciromuz da 6 milyar lirayı geçer. Ana performans göstergelerimizde bütçelerimizin hafif üzerinde kapatırız diye düşünüyorum. Doğuş Otomotiv'in 2014 hedefleri de 2013 senesi paralel ama ilk üç ayı görerek hedefler konusunda revize hakkını saklı tutuyoruz. Bu sefer hedeflerimizi kurşun kalemle yazdık" dedi.

Ekim ayında gelecek yıla ilişkin tahmin yaptıklarında 2014 yılını 2013'ün tekrarı şeklinde öngördüklerini ifade eden Bilaloğlu, "Hafif ticaride daralma, binek araçta büyüme devam eder şeklinde öngörümüz vardı. Ancak öyle yoğun ve değişken bir gündem içine girdik ki, ilk 3 ayı görmek istiyoruz. BDDK'nın önerdiği paketlerin nasıl uygulanacağını, piyasa tarafından nasıl göğüsleneceğini ve politik ekonomik gelişmeleri bir miktar daha görmek istiyoruz. Mart-Nisan ayında belki bütçemizi yapacağız" diye konuştu.

Irak’a 2014’ün ilk yarısında giriyor

Ali Bilaloğlu ayrıca, Irak pazarında Volkswagen ve Audi markalı araçların servis hizmetlerine ilk çeyrekte başlamayı planladıklarını, showroom'ların tamamlanmasıyla satış operasyonuna da ilk yarı içinde başlayacaklarını açıkladı.

Otomobile zam kapıda

Otomotiv sektörünün euro kuruna bağlı olduğunu vurgulayan Ali Bilaloğlu, "Dolar kurunun etkisi daha az. İthalatçıyı birebir etkileyen bir unsurken, üreticiyi belli bir gecikmeyle etkileyen unsur. Volatil bir euro kuru olan ortamda fiyat belirlemek zor oluyor ve sektörde tedirginlik yaratıyor" dedi. Ocak ayında model yılı değişimi yaşanacağını ve euro kaynaklı maliyet artışını sektörün fiyatlara tamamiyle yansıtamadığını söyleyen Bilaloğlu, "Model yılı değişecek, stokların mümkün olduğu kadar düşük bir seviyeye indirilmesi lazım. Sektörün maliyet artışını (yeni yılda)fiyatlara çok daha net şekilde yansıtacağını düşünüyorum. Toplam sektörde maliyet

artışının yüzde 50'si yansıdı, yüzde 50'si yansıyacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Vatan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz