Bu otomobilin kara kutusu bile var

Otomobillerin güvenlik sistemleri her geçen gün kazaları, kazalardaki ölüm ve yaralanmaları en aza indirmeye çalışıyor. Şirketler peşpeşe bu alanda pek çok sistemi devreye alıyor. Standart donanımdaki ABS, ESP artık en baz modellerde bile var.

Geçenlerde Seat öyle bir Leon yaptı ki, “Yok artık” dedirti.

Barcelona’da bir etkinlikte sergilenen yeni Leon Cristobal, henüz yollardaki bir otomobilin üzerinde bir araya gelmemiş 19 güvenlik sistemini içeren bir paket ile geliştirildi. Göz kapaklarınızın hareketinden, alkol muayenesi içeren nefes kontrolüne, kaza anında canlı görüntü yayınına geçen kara kutusuna kadar pek ç ok yeni ve ilginç sistem içeriyor.

Zaten Leon Cristobal adı da oradan geliyor. St Cristopher ya da İspanyolların söylediği ve yazdığı gibi San Cristobal; yani Gezginlerin Koruyucu Azizi. Leon da otomobil meraklılarınının yollarda en iyi şekilde korunmasını amaçlayan bir versiyon hazırlamış.

Süper spor otomobillerde bile rastlanmayan ya da az rastlanan pek çok güvenlik donanımı bu Leon için standart oldu.

Seat’ın Leon’a neler koyduğuna inanamayacaksınız.

Seat Leon Cristobal

Seat, İspanyol otomobil üreticisinin şimdiye kadar yapmış olduğu en güvenli otomobil olduğunu iddia eden özel bir Leon modelini ortaya çıkardı.

Leon Cristobal’de kazaların temel sebebi olan insan hatasını en aza indirmek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiş birçok güvenlik fonksiyonu bulunuyor. Bu fonksiyonlar arasında, güvenlik uyarıları sunan ve sürücünün dikkatini dağıtacak unsurları en aza indiren Sürüş Koçu en ön sırada yer alıyor. Bu sürüş modu, otomobilde bulunan 15 aktif ve pasif güvenlik sistemini etkinleştiriliyor. Sistem, hız sınırı aşılırsa, güvenli sürüş mesafesi azalırsa veya sürücü yorgunluk belirtileri gösterirse, sürücü koltuğunu titreştirerek sesli bir uyarı veriyor.

Sürücünün gözlerini yoldan ayırıp ayırmadığını algılayan Göz Takip Sistemi sayesinde ise cep telefonundaki mesajların sürücüye yüksek sesle okunması sağlanıyor. Ayrıca sürücü basit bir el hareketiyle daha önce yapılandırılmış cevapları kullanarak mesajları yanıtlayabiliyor.

Leon Cristobal’in, Kara Kutu fonksiyonu sürüş boyunca yoldaki görüntüler kaydedilerek, olası bir kaza anında daha önceden belirlenmiş bir akıllı telefona bu görüntülerin gönderilmesini sağlıyor.

Sürücü aracın kontağını kapatıp, araç dışına çıktığında bu konsept araç, sensörleri vasıtasıyla aracın arka koltuğunda çocuk, bebek veya evcil hayvan olup olmadığını tespit ederek, sürücüye hatırlatıcı mesaj gönderiyor. Eğer içeride yolcu varken aracın kitlendiği tespit edilirse, sistem içerinin sıcaklığını düzenliyor ve sürücüye başka bir mesaj daha gönderiyor.

Alkolmetre ile çalışan Seat Leon yaptılar

Cristobal’de ayrıca, araca entegre alkolmetre vasıtasıyla sürücünün alkollü olduğu durumda otomobilin çalıştırılmasına engel olan “Drive-Lock” sistemi, arka kameradan alınan görüntüyü paylaşarak kör noktaları ortadan kaldıran “Kameralı Ayna” ve otomobillerini çocuklarıyla paylaşan ebeveynlerin, çocuklarının hızını ve bulundukları yeri takip etmelerini sağlayan “Mentor” uygulaması gibi gelişmiş teknolojik özellikler bulunuyor.

Gezginlerin koruyucusu

BU çok özel kompakt hb Cristobal’a takılan sistemlerin trafik kazalarının yüzde 80’ine neden olacağı düşünülen faktörleri azalttığı veya hafiflettiği iddia ediliyor. Bunlar, dikkat dağınıklığı, alkollü araç kullanma, uyuşukluk, yorgunluk, uykusuz araç kullanma olarak sıralanıyor.

Bu araç kullanırken ölümcül günahlar içinse şu sistemler gezginlerin azizinin adı verilen Leon Cristobal’da standartlara eklenmiş:

Drive Lock: Dahili nefes kesici – motor pozitif okursa çalışmaz. Otomobiliniz çalışması için önce üflemeli alkol kontrolü yapmanız gerekiyor. Promil yüksek çıkarsa araç çalışmıyor.

Göz İzleyici: Sürücünün göz kapaklarının uykulu olup olmadığını tespit ediyor. Göz kapağı hareketleri yavaşlayınca önce uyarıyor, devam edilirse aracı durduruyor.

Sürücü koçu: Özelleştirilebilir uyarılara sahip ses asistanı. Örneğin aşırı hız uyarısı…

Ekran aynası: Önünüzdeki engellemeleri de var sayarak çok yönlü görüş sağlayan arka kamera.

Kara kutu: Görüntü ve veri kaydedici, kaza durumunda belirli bir akıllı telefona görüntü gönderebiliyor.

Mentor uygulaması: Ebeveynler araçlarını çocukları kullanacağı zaman, arabanın hızını sınırlayabilir ve konumunu takip edebiliyor.

‘Guardian Angel modunda’, Cristobal’a takılan tüm 19 sistem birlikte açılıyor.

Leon Cristobal modelinin seri üretimi söz konusu mu?

Henüz değil ama bu otomobil üzerindeki sistemlerinin diğer modellerde de kullanılmaya başlanması sonucu, ortada seri üretim bandına alınacak bir Leon Cristobal olabilir.

Bu aracın geleceğini müşteri talebi belirleyecek. Fuarda gösterilen bu otomobil sergilendikten sonra yapılacak araştırmalar, müşteri talebine işaret ederse, arkası gelebilir de.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz