Bu Mercedes’lerden hangisi alınır?

Teknolojileri kadar tasarımlarıyla da ayrışan Mercedes modellerinin hangisini daha çekici buluyorsunuz?

Mercedes’in geçtiğimiz günlerde dünya premierini yaptığı yeni E Klas tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 4 yılda geliştirilen ve merakla beklenen otomobil, Detroit Auto Show’da otomobil severlerle buluşurken; tasarım anlamında kardeşi C-Serisi ve ağabeyi S-Serisi ile olan benzerlikleriyle akıllara şu soruyu da getirdi: Hangisinin tasarımı daha iyi?Teknolojileri saymakla bitmiyor

Dıştan bakıldığında küçük çizgi oyunlarıyla birbirinden ayrılan araçların, otomobil dünyasına aşina olmayan kişiler tarafından birbirlerinden ilk bakışta ayırt edilebilmeleri biraz zor.

Mercedes, daha dinamik bir görünüme kavuşturduğu son nesil S-Serisi’ni eskisine göre daha gösterişli ve tarz sahibi olarak karşımıza çıkardı. Otomobildeki zarif çizgiler, Mercedes ürün gamındaki diğer otomobillerin de aynı görsel felsefeyi paylaşması gerektiğini hissettiriyordu. Bunu farkeden Alman üretici, S-Serisi ile benzer çizgilere sahip modeller sunmaya karar verdi.

Bakışlar aynı

Şimdi üç kardeşi ele aldığımızda, özellikle ön tasarımın spor versiyonların üçünde de aynı olduğunu görüyoruz. Benzer farlara ve kocaman ızgaraya sahip otomobiller yalnızca kendine has ufak ayrıntılarla birbirinden ayrılıyor.

Her üç araç da aynı tasarım felsefesine sahip olsa da hepsine yüklenmiş olan rol aynı değil.

Örneğin: C-Serisi’nin bagajının daha kısa olması otomobilin daha sportif bir profile sahip olduğuna işaret ediyor. E-Serisi’nin aksine, otomobilin kapılarında dinamik çizgiler yer alıyor. Otomobilde kapıların alt kısmında bulunan krom şerit arka tampona kadar uzanıyor ve kayboluyor, bu görüntü aracı daha zarif gösteriyor.

Arkayı ayrıştırmak zor

Üçlünün arka kısımlarına göz attığımızda ayırt etmek daha da güçleşiyor çünkü tek göze çarpan değişiklik arka farlar. E-Serisi’nde daha kompakt arka farlar olmasa diğer serilerden biriyle karıştırmamak neredeyse imkânsız görünüyor.

Modellerin iç kısımları da tahmin ettiğiniz gibi S-Serisi’nin tasarımı üzerine yoğunlaşıyor. İşte burada C-Serisi biraz kan kaybederek rekabetteki yerini kaybediyor. Otomobilin kabini Mercedes’in amiral gemisinin daha kaba görünümlüsü olarak yorumlanıyor.

Kabinde C-Serisi geriye düşüyor

S-Serisi ve E-Serisi’nde iki adet büyük ekranda bilgi-eğlence sistemi bulunurken C-Serisi’nde tek bir tablet görünümlü ekrana yer veriliyor. Ayrıca E-Serisi de tıpkı S-Serisi’nde olduğu gibi ana konsolu 4 hava deliği vasıtası ile ikiye bölüyor.

Birbirleri arasındaki farkların azaldığı bir düzlemde karar vermek, alıcının isteğine kalıyor.

Fiyatı belli oldu

Hangisinin içi daha güzel?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz