Bu benzerlik dikkatlerden kaçmadı

Geçtiğimiz yıl 66’ıncı kez kapılarını açan Frankfurt Otomobil Fuarı, yepyeni modellerin lansmanına evsahipliği yaptı. Gün geçtikçe daha fazla ilgi görmeye başlayan coupe SUV modellerinden Infiniti Q30 ve Mazda Koeru konsepti gibi isimler de bu fuarda ilk kez otomobil severlerle buluştu. Geçen sürenin ardından Mazda’nın Koeru konsepti üzerinde şekillenen modeli CX-4, Nisan 2016’da Pekin Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkarken, Q30 1.5 litrelik vergi avantajlı dizel motoru ile ülkemizde satışa sunulmaya başlandı bile.

Infiniti Q30’un fiyatı ve tüm özellikleri

Infiniti Q30 Foto Galeri

Peki ama bu iki modelin Japon olmasının dışında birbiriyle aynı haberde buluşturan ne? Tabiki tasarımları. Özellikle her iki modelin ön tasarımında belirgin benzerlikler olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Kısık gözleri andıran far tasarımına sahip modellerden CX-4’ün farları yana doğru uzarken, Q30’da farlar kaputa doğru süzülüyor. Ancak, bu farklılık iki modelin benzerliğinin önüne geçemiyor.Infiniti Q30 (Sağda) ve Mazda CX-4’ün (Solda) ön tasarımları

CX-4’te beşgen, Q30’da ise dörtgen bir ızgara tasarıma yer verilirken, CX-4’ün ızgarasının altındaki krom çerçeve, Q30’un ise üstündeki krom çerçeve farlara doğru uzanıyor.

Mazda CX-4 foto galeri


Mazda CX-4 (Sağda) ve Infiniti Q30’un (Solda) yan tasarımlar

İki modelin yan tasarımında krom çıtalar dikkat çekiyor ancak, CX-4’teki krom çıtanın A sütununa doğru yerini piano black malzemeye bırakması iki modeli birbirinden ayırıyor. Ayrıca, yan çizgilerinin Q30’da daha belirgin olması da CX-4 ile farklılaşmasını sağlıyor.


Infiniti Q30 (Sağda) ve Mazda CX-4’ün (Solda) arka tasarımları

Her iki model de coupe SUV sınıfının oyuncuları oldukları için tavan çizgisinin arkaya doğru coupe-vari bir eğime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, Q30’da bu eğim biraz daha belirgin. Bunun dışında modellerin arka tasarımlarında çok fazla benzerlik yok diyebiliriz.

Hazal ORTA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz