Brisa’nın 2. fabrikasının adresi Anadolu oldu

 

Türkiye'de ikinci fabrika kuracağını açıklayan Brisa, yeni fabrikanın kurulacağı adresi de bildirdi. Sabancı Grubu ile dünya lastik devi Bridgestone ortaklığındaki Brisa yılda 4.2 milyon adet lastik üreteceği yeni tesisi Aksaray'daki OSB'de gerçekleştirecek.

 

Bir süre önce 2. fabrika için yatırım fırsatlarına bakmaya başlayan Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı fabrikasında yılda 4.2 milyon adet binek ve hafif ticari araç lastiği üreteceğini açıkladı.

 

Brisa, Lassa, Bridgestone, Bandag, tarım grubunda Firestone markaları; OtoPratik, Lastiğim, lastik.com.tr satış kanalları ve pazarda öncülüğünü yaptığı Yol Yardımı, Lastik Oteli, Mobilfix gibi hizmetleriyle Türkiye’nin dört bir yanındaki 900’e yakın mağazasıyla faaliyet gösteriyor.

 

Şirket, ileride doğacak artan lastik talebini karşılamak amacıyla, yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip olan İzmit’teki üretim tesislerine ek olarak, yaklaşık 300 milyon ABD doları yatırımla 2. fabrikasını Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruyor. Yıllık üretim kapasitesinin 4.2 milyon adet olması planlanan Aksaray fabrikasında, binek ve hafif ticari araç lastiği üretecek olan Brisa, üretime 2018 yılı itibariyle başlamayı planlamaktadır.

 

BRİSA'NIN 2. FABRİKASI NE ZAMAN AÇILACAK?

Yeni yatırımının adresine ve yatırım tutarına karar veren Brisa'da yatırımın tamamlanma tarihi de belli oldu. Yaklaşık 4 yılda kurulup, üretime hazır hale gelmesi planlanan yeni tesis için yatırım teşvik başvurusu da hazırlanıyor. Brisa Yönetim Kurulu'nun konuyla ilgili aldığı ve KAP'a bildirği son karar şöyle:

Yönetim Kurulu, 2018 yılbaşında faaliyete geçecek 2. fabrika için Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne müracaat edilmesine, diğer tüm yasal işlemlerin yapılmasına karar verdi ve bu konuda Şirket İcra Kurulu'nu yetkili kıldı.

 

Brisa logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz