Motosiklette akıllı telefon dönemi

Otomobilde kendi kendine giden sürüş teknolojisine motosiklette geçilir mi bilinmez ama onları birbirine bağlayacak teknoloji başladı.

2014’ten bu yana otomobillerde kullanılan Bosch ürünü mySPIN akıllı telefon entegrasyon çözümü, motosiklet ve diğer iki tekerlekli araçlara da uygulandı.

İlk uygulama bir BMW motosikletin renkli TFT gösterge panelinde sunuldu.

iki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN akıllı telefon entegrasyon sistemi Bosch ve BMW işbirliğiyle hayata geçirildi.

Bosch İki Tekerlekli Araç ve Motor Sporları İş Birimi Başkanı Geoff Liersch, “İki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN, sürücülerin akıllı telefon içeriklerini motosiklete taşımasını sağlıyor.

Ayrıca tüm araç üreticilerine, geniş bir seçenek yelpazesi veren bir açık platform sunuyor” dedi.

Motosikletlere akıllı telefon uygulaması mySpin geliyor
Motosikletlere akıllı telefon uygulaması mySpin geliyoron dönemi

mySPIN uygulaması

2014 yılından beri otomobillerde mevcut olan mySPIN adlı teknoloji artık iki tekerlekli araçlara da uyarlandı. mySPIN, sürücüler arasında trafik durumu ve güzergâh tercihleri gibi konularda bilgi paylaşımı için çözüm sunuyor.

Bosch mühendisleri sistemin geliştirme sürecinde, yol emniyetine ve sürücünün dikkatinin dağılmasının önlenmesine odaklanmışlar.

Bu nedenle mySPIN, motosikletin ekranında sadece en temel bilgilerin gösterilmesi için telefon uygulamalarını azaltıyor.

Bir akıllı telefon motosiklete bağlandığında motosikletin ekranı ve gidon üzerindeki kontrol cihazları, kişiler, takvimler ve sık kullanılan uygulamalar başta olmak üzere telefondaki verilere erişmek için kullanılabiliyor.

Telefonda bulunan kişilere doğrudan erişim sayesinde uygulama arası iletişim, navigasyon destinasyonlarını girmek gibi görevleri kolaylaştırıyor. Çok platformlu bir çözüm olarak mySPIN, hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarla uyumlu.

Araç üreticilerine geniş seçenek

Motosiklet üreticileri, gerektiği zaman güncellenebilen veya genişletilebilen bir beyaz listeye ekleme yaparak, motosiklette hangi uygulamaların kullanılabileceğini belirleyebiliyor.

2 tekerlekli araçlara yönelik mySPIN ile üretici, kendi ürün yelpazesi içerisinde yer alan motosikletlerde sunmak istediği uygulamaların çeşidine ve sayısına karar veriyor. Yeni uygulamalar ekleyerek sistem özelliklerini artırabiliyor.

Üreticiler, uygulama analitiği işlevini kullanarak daha sık kullanılan uygulamaları da tespit edebiliyor. Böylece müşteriye sunulan ürünü optimize edebiliyor.

mySPIN hem motosikletin CAN veri yoluna, hem de buluta bağlı olduğundan, araç üreticileri kendi motosikletleri hakkında spesifik verileri toplayabiliyor. Bunları analiz edebiliyor ve ayrıca bilgileri sürücülere sunabiliyor.

Örneğin; depodaki yakıt seviyesinin azalması halinde sürücü, yolunun üzerindeki benzin istasyonları hakkında önceden bilgi alabiliyor.

Araç üreticisinin müşterileri ile daha yakın bir iletişimde olmak ya da servis seçeneklerini artırmak istemesi halinde, mySPIN’i sürücülerle doğrudan bir iletişim kanalı olarak kullanabiliyor.

Bu arada Bosch, iki uygulama ortağı ile anlaştı bile.

Bosch, bu yeni teknoloji üzerinde REVER ve Genius Maps ile uygulama ortağı olarak iş birliği yapacağını açıkladı.
REVER, başta takip, self-servis analitik ve ağa bağlı motosiklet toplulukları olmak üzere motosikletçilere yönelik kapsamlı ve özel bir işlevler portföyü sunuyor.

Genius Maps ise anında hesaplama, çevrimdışı güzergah planlama ve uygulama içi metin mesajı dahil olmak üzere motosiklet için optimize edilmiş navigasyon sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz