Borusan Otomotiv, Aston Martin’den neden ayrıldı? Borusan Otomotiv İcra Başkanı Eşref Biryıldız ile konuştuk

 

 

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız …

 

Geçen haftanın son gününde akşam saatlerinde ortaya çıkan Borusan ile Aston Martin arasındaki ayrılığın perde arkasını Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ile konuştuk.

Biryıldız, süper spor markayla aralarnıdaki yaklaşık 3 yıllık birlikteliğin sona ermesinin kilometre taşlarını tek tek anlattı.

Yüzde84'den yüzde 130'a çıkan ÖTV artışı nedeniyle bir gecede 100 bin euro zamlanan otomobiller, 2.0 litre ve üzeri araç pazarının yüzde 2'den yüzde 0.84'e inmesi, bağımsız ithalatçılarla rekabet edemeyecek resmi distribötürlük fiyatları, Aston Martin ile işlerin planlandığı gibi gitmemesi ve 9 ay önce sunulan satış planına yanıt verilmemesi olarak özetlenebilir.

 

Buna göre öncelikle işin bozulmasında birinci derecede 2 yıl önce yüzde 130'a çıkarılan ÖTV oranları başrolü oynuyor. Bu da Aston Martin Rapid modelinin fiyatını bir gecede 100 bin euro artırdı. 

Biryıldız, "Her şeyden önce Taksim Dolmabahçe'de Showroom açılışı yaptığımız dönemde 2,0 litre üstü otomobillerin ÖTV oranı yüzde 84 idi. 2011 sonunda bu oran yüzde 130 oldu. Yani bir Aston Martin Rapide’in fiyatı 100.000 Euro kadar artıverdi. Diğer markalarımız salt 2.0 litre üstü modellerden oluşmuyor. Aston Martin’de ise doğal olarak her şey salt 2,0 litre üstü…Toplam otomobil pazarı içinde 2010 yılı sonunda satılan 2.0 litre ve üstü otomobil oranı yüzde 2,03 iken bu yılın ilk 7 ayında bu oran yüzde 0,84'e düştü. Bu vergi artışı ve bunun neden olduğu talep düşüşü de bu alınan kararda önemli bir etken" diyerek, daha ilk dönemlerinde karşılaştıkları vergi engeline dikkat çekti.

 

RESMİ DİSTRİBÜTÖRDE 230 BİN EURO OLAN PLAKASIZ RANGE,

GALERİLERDE 170 BİN EUROYA SATILABİLDİ

ÖTV oranı yüksek lüks otomobillerin satışında resmi distribütörlerin yanı sıra özel ithalatçıların varlığı ise ciddi bir rekabet konusuydu.

Borusan Otomotiv CEO'su Biryıldız, bağımsız ithalatçılar karyısında içine düytükleri durumu ise temsilcisi oldhukları bir baka markanın en önemli modeli üzerinden anlattı: 

"Birebir Aston Martin örneği olmasa da benzer uygulamalar ile etkilenmiş olabileceğinden yola çıkarak temsil ettiğimiz diğer bir markadan örnek vermek istiyorum. Bizde plakasız sıfır Range Rover Vogue’lar 230.000 Euro iken bundan iki ay öncesine kadar serbest piyasada plakalı sıfır Range Rover'lar 170.000 Euro'ya kadar alıcı buluyordu.*

 

ÖTV ÖNLEMİ BAĞIMSIZ İTHALATA YARADI

Biryıldız, hükümetin buradaki vergi kaybını görerek, gerekli asal düzenlemeyi yaptığını hatırlattıktan sonra, yeni dönemin de buna tam olarak çare olmayacağı uyarısını yaarak, şu durum tespitinde bulundu:

"Kısa süre önce herkes için uygulamaya geçen ithal fatura bedeli üzerinden motor hacmine denk gelen yüzdeden (bu durumda yüzde130) az olamayacak ÖTV ödemesi zorunluluğu durumu, Borusan Otomotiv ve Yetkili Satıcıları açısından zaten kendiliğinden o şekilde idi. Paralel ithalat pazarındaki 2012 yılının ikinci yarısına ve 2013 yılının ilk yarısına ait görünen bu fütursuzca düşük ÖTV ödeme uygulaması ve sıfır kilometredeki plakalı bu aracın alıcısının, “araç kullanılmış sınıfına girdiği için sonradan vergi sorunu çıkartmayacağı” masalına inanma cesareti, markaların resmi temsilcisi ithalatçılar aleyhine büyük bir haksız rekabet yarattı."

 

BAĞIMSIZ İTHALATÇILARDA 0 KM PANAMERA 135 BİN EUROYA SATILIRKEN, ASTON MARTIN RAPID'IN FİYATI 475 BİN EURO OLDU

Borsan Otomotiv CEO's Biryıldız'ın "fütursuzca" diye tanımladığı ÖTV atlatmacası, piyasada fiyatları alt üst etmeye yetmişti. Biryıldız, bunu 4 kapılı süper spor lüks otomobil fiyatlarını karşılaştırarak şöyle verdi:

"Bağımsız galerilerde direkt ithal edilmiş plakalı ama sıfır kilometrede Panamera’nın düşük ÖTV’si ile 135.000 euro’ya satıldığı rivayet olunurken, dört kapılı Aston Martin Rapide’e 300.000 euroluk  resmi ÖTV ve KDV’si ile 475.000 euro’ya müşteri bulmak kolay değildi doğal olarak."

 

ÖTV ARTIŞI BAĞIMSIZ İTHALATA YARADI

Biryıldız, burada ÖTV'nin yüzde 130'a yükseltimesiyle, müşterinin bağımsız ithalatçıların çekimine kapıldığını ve belki de yüzde 2'den aşağıya inen yüksek motor hacimli araç satışlarının bundan daha az etkilendiği yorumunu yapıyor: "2.0 litre üzeri pazarın payı belki de yukarıda beyanımızın tersine yüzde 2,0’den yüzde 0,84’e değil, yüzde 1,5’a düştü de, bu aradaki farka ait adeti yurtdışından getirenler ODD’ye üye olamadığı için ODD rakamlarında görünmüyor doğal olarak. Resmi yoldan bir müşteri 100.000 euro ÖTV ve onun yüzde 18 KDV’sini öderken, paralel ithalattan başka bir müşteri aynı araç için 50.000 euro ÖTV ve onun KDV’sini ödemiş olmalı."

 

PARALEL İTHALATTA SERBEST FATURA FARKINA BİR ŞEY YAPILAMAZ

Biryıldız, bu dönemdeki Aston Martin markası için yapılan bağımsız ithalat envanterini de anlattı:

"Aston Martin’i satış açısından temsil ettiğimiz dönemde paralel ithalat olarak bizim dışımızda gelen otomobil sayısı 8 ya da 10 adet. Bunun 6'sı bizim frene bastığımız 2013 yılı içinde geldi. Bu nedenle Range Rover’da yaşadığımız gibi bir paralel ithalat durumu yaşamasak da, bu daha sonra yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Mevcut durumda ithal fatura üzerinden minimum oranda ÖTV yüzdesi ödeme koşulu sayesinde, ÖTV konusu halloldu gibi görünse de, paralelde olabilecek serbest ithal fatura farkı karşısında yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Minimum ÖTV yüzdesi, ithalat faturasına göre olacak, ancak faturanın miktarının doğruluğunun kontrolü Gelirler İdaresi'nin işi olmayacak. Bunda nasıl bir kontrol olduğu ya da olacağı hala belirsiz. Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışıyor idi."

SATIŞ ARTIRMA PLANINA CEVAP ALAMADI

Biryıldız, satış temsiciliğinden ayrılmalarına giden yolda, 2012 yılı son çeyreğinde Aston Martin'e sundukları satış artırma planına yönelik raporlarına 9 ay cevap alamamalarının da etkili olduğunu söyledi.

İki grup arasında gidip gelen ve ilk kez belirtilen bu rapora dair detayları Buryıldız şöyle anlattı:

"2012 yılı son çeyreğinde üretici firmaya adetleri o günkü mevcudun 2-3 katı artırabileceğimize inandığımız yeni bir plan götürdük ve 9 ay boyunca bunun yanıtını bekledik. 2013 yılının ilk yarısı bu nedenle kayıp bir dönem oldu. Sonuçta istediğimiz koşulları alamayınca bugünkü durum ortaya çıktı."

 

AYRILIK KARARININ NEDENİ AZ SATMASI

Biryıldız ile ayrılık sürecini konuştuğumuzda aklımıza bir başka marka ile mi anlaşıldığı veya anlaşılacağı sorusu da geldi. Biryıldız bu sorumuza şu yanıtı verdi:

"Bu ayrılık kararımızın nedeni başka bir marka değildir. Kararımızdaki temel neden adetlerin çok düşük olmasıdır. Artık adetler bu kadar düşük olduğu müddetçe düşük adetli marka olarak ancak uzun yıllardır çalıştığımız iki üretici olan BMW Grubu ve Land Rover Grubu markalarını dikkate alabiliriz. Örneğin önümüzdeki yıl BMW i’ın plug-in Hybrid olan ve supersport olarak sınıflandırılabilecek modeli olan i8’den sadece 20 adet gelecek ancak onun satışından hiç vazgeçmeyeceğiz. BMW’nin M modellerinden yılda 20 adet satıyoruz ancak ondan da hiç vazgeçmedik. Bu markalar ile uzun bir geçmişimiz ve genel anlamda çok yüksek satış adetlerimiz var."

BORUSAN OTOMOTİV'İN ASTON MARTİN DÖKÜMÜ

2010 yılında Türkiye'ye Aston Martin markasını uzun görümeler sonrasında getiren Borusan Otomotiv, bu dönemde 38 adetlik satışa imza attı. Bu satışların 7 adeti 2010 yılında, 20 adeti 2011 yılında, 10 adeti 2010 yılında ve 1 adeti de 2013 yılında gerçekleşti. Bu süreçte "Ucuz Aston Martin" olarak da tanımlanan Cygnet modelinin satışına başlamak isteyen Borusan Tomotiv, fiyatta istediği rakamı elde edemeyince satışını da başlatamadı.

Eşref Biryıldız, başlangıçtaki fizibilite çalışmalarında sattıkları süper spor Aston modellerinin iki katından daha fazla Cygnet satışının yer aldığını ama küçcük ASton'un satışına hiç başlayamadıklarını belirtti.

 

 

ESKİ ASTON SHOWROOMU LAND ROVER OLDU

Yaklaşık 630 milyon euro yatırımla ortaya çıkan İstanbul Taksim'deki Ritz Carlton Oteli'nin altındaki Aston Martin showroomu da Land Rover markasına geçti. Bir hafta süren dönüştürme işlemi sonrasında Borusan Oto Dolmabahçe tesisinde BMW’ye göre daha arka planda olan Land Rover markası da şimdi ön plana çıktı.

 

ASTON MARTIN BÖLGE YÖNETİCİLERİ TÜRKİYE'DE YOLA DEVAM ETMEK İSTİYORLAR

Peki bu ayrılık sonrası James Bond'un da otomobili olarak bilinen Aston Martin'in Türkiye yol haritası ne olacak?

Biryıldız bu konuda tabii ki konumadı ama elindeki bilgilere baktığımızda İngiliz markanın bölge yöneticilerinin Türkiye'de satış ve servise devam etme düşüncesinde olduklarını belirti. Kendileri için ayrılık kararının bir günde alınmadığını da belirten Biryıldız, 60 kadar müşteriye Borusan Oto İstinye'de, uygun bir servis partneri belli olana kadar servis ve parça hizmetine devam edeceklerini tekrarladı. 

 

ELDE 2 ADET ASTON MARTIN VAR, BİRİ KOLEKSİYONA GİRECEK

Ellerinde stokları olup olmadığını sorduğumuz Biryıldız, bu sorumuzu da şöyle yanıtladı:

"Şu anda elimizde çok düşük kilometrede iki adet Aston Martin var. Birisi demo aracı olan bir Virage, diğeri ise Range Rover karşılığı takasa aldığımız bir DB9. İkisinden birini elimizde tutacağız. O da bir zamanlar sattığımız diğer eski birkaç Rover ve MG modeli gibi ve halen sattığımız diğer markaların eski modelleri gibi 40 araçlık koleksiyonumuzdaki yerini alacak.

 

Biryıldız son söz olaraksa "Bu markayı çok sevdiğimizi, 2,5 yıl boyunca çok emek verdiğimizi ve ayrılık kararının kolay olmadığını belirtmemiz gerekir." dedi.

 

Halil OKŞİT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz