Bomba fabrikasından test pistine

Bomba fabrikasından test pistine

İkinci Dünya Savaşı’nda bomba üretmek için kullanılan fabrika yakın zamanda sürücüsüz araçlar için bir test merkezi haline gelecek. Daha sonralarda General Motors’un motorlarını ürettiği bir fabrika haline gelen Willow Run, 1.2 milyon dolara American Center for Mobility geliştiricileri tarafından satın alındı. Kâr amacı gütmeden geleceğin mobil teknolojilerini test eden American Center for Mobility, 335 dönümlük alanda kendi kendine giden araçların testini gerçekleştirecek.

Willow Run'ın yeni tasarım planı
Willow Run’ın yeni tasarım planı

Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalara göre tasarım planı tamamlanmış olan alanın inşası bu yıl içinde başlayacak. Alanın açılışı ise Aralık 2017’de gerçekleştirilecek.

Kaliforniya’ya rakip

American Center for Mobility CEO’su John Maddox, “Merkezimiz otonom ve bağlantılı araçların test edildiği en gelişmiş yer olacak” diyerek yaptıkları satın alma ile ilgili iddiasını ortaya koydu.

Michigan Valisi Rick Snyder ise tesisin açılmasıyla Michigan’ın otomotiv endüstrisinde önemli bir yer tutmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Michigan Stratejik Fonu da tesis için 20 milyon dolarlık yatırım yaptı. Ancak, yaklaşık 80 milyon dolarlık maliyete sahip projenin daha fazla fona ihtiyacı var.

Michigan’a yapılan bu önemli yatırım ile birlikte eyalet, sürücüsüz araç testleri yapan Kaliforniya gibi eyaletlerle rekabet eder hale gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz