BMW, Mercedes, Audi, Porsche ve VW’ye rekabet soruşturması: Beraber mi kararlaştırıyorlar?

Temmuz ayında 5 büyük Alman otomobil üreticisinin dahil olduğu tekelcilik skandalı, otomotiv gündemine bomba gibi düşmüştü. Daimler, BMW, Porsche, Audi ve Volkswagen’in, uzun yıllardır bir kartel bünyesinde, araçların teknik ayrıntılarını birlikte kararlaştırdıklarının ortaya çıkmasının ardından skandalda yeni bir gelişme daha ortaya çıktı.

Avrupa Komisyonu, Alman otomobil üreticileri arasında yaşanan yaşadışı anlaşma şüphesiyle bağlantılı olarak, bir otomobil üreticisini habersizce denetime gittiğini açıkladı. BMW de soruşturmanın parçası olarak, Avrupa Komisyonu’nun Münih’teki merkezde teftişler yaptığını doğruladı.

Yaz boyunca süren şüpheler denetimlerin başlamasıyla resmi bir boyuta taşınmış oldu.

Kartel Skandalı ne zaman, nasıl başladı?

Temmuz ayında patlak veren skandalın ardından, AB’nin bu durumdan uzun yıllardır haberdar olduğu iddiası da ortaya atıldı.

Daimler AG’nin bu soruşturmanın sonunda ceza almamak için 2014 yılında AB Komisyonu’na ve Almanya Federal Kartel Dairesi‘ne kendini ihbar ettiği de ortaya çıktı. Şirket sözcüleri ilk yaptıkları açıklamalarda, teknik konulardaki fikir alışverişlerinin bütün sektörde normal olduğunu söyledi ve bir kartel oluşturmadıklarının altını çizdi.

Üç ay sonra başlayan denetimlerin ardından hem BMW hem de Daimler, Komisyon ile işbirliği içinde çalışacaklarını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz