BMC’de protokole 5 var

Uzun süredir yönetim ile sendika arasında işçi hakları ve alacakları konulu görüşmeler uzlaşma noktasına geldi. Sendika aşağıdaki şartları kabul edilebilir bulduğunu 1. Şube başkanının ağzından açıkladı.

İşte BMC’de imzalanacak protokolle kabul edilecek şartlar:

·         TMSF nin el koyduğu tarih olan 17 Mayıs'a kadar olan alacakların tamamı 17 Mayıs ile günümüz arasında kalan sürenin normal kazançlarının tamamının (ücret ve sosyal haklar dahil) yüzde ellisi yani çalışılmayan dönemdeki maaşın yarısı işbaşı yapanlara sözleşme hükümleri aynen uygulanacak ve tam maaş alınacak. İş verilemeyen ve dışarda kalacaklara 10 yevmiyelik kazanç ve bu kazanç üzerinden SGK pirimi ödenecek.

·         17 Mayıs'a kadar olan geriye dönük alacaklar ve çalışılmayan dönemden kaynaklanan her ayın yüzde elli kazançının toplamı ödenecek. Ancak bu iki dönemin alacaklarının Toplamı 36 eşit takside bölünerek eşit taksitler halinde ay bazında ödeme yapılacak. Fakat 26 Kasım’da yapılacak ihalede satış gerçekleştiğinde satıştan kaynaklanan para geldiginde taksitler dikkate alınmayarak kalan bakiye toplu halde hak sahiplerine ödenecek.

·         Yukarıdaki şartları kabul etmeyenlerin iş akitlerini fesih etme hakkı olacak. Ancak iş akdini fesh eden kişi kıdem tazminatını ve içerideki alacagını satıştan gelecek para gelince alabilecek."

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz