BMC’de protokol imzalandı, imza sırası çalışanlarda

SON DAKİKA !

Sendika ile BMC yöneticileri arasında protokol imzalandı. Sırada protokolü kabul etmesi gereken işçilerin imzası kaldı. İşçiler, protokolü BMC giriş bölümünde inceleyip, imzalayabilecek. Son gün 8 Ekim salı… Protokole göre alacaklar 36'ya bölünüyor. İlk iki taksit bayram öncesinde imzalayanların hesabına yatacak.

Sendika ile BMC yönetimi arasında çalışan haklarının düzenlenmesini içeren protokolün imzalandığı öğrenildi. BMC yönetiminin sendikayla imzaladığı protokolün geçerli olabilmesi için, çalışanlar fabrikaya gelerek, protokolü tek tek imzalamaya davet edildiler.

Sendika Başkanı imzasıyla FB'de yapılan açıklamada "Ancak bu noktada kişisel onay da gerektiği için sendikalı ve iş akti devam eden arkadaşların işyerine gelerek hazırlanan muvafakatnameyi imzalamaları" ibaresine yer verildi.

Protokolün ancak her çalışanının bunu imzalaması sonrası geçerli olacağının belirtildiği açıklamada imzalayanların protokolün getirdiklerini kabul etmiş olacakları ifade edilerek, bayram öncesi ödemesine hak kazanacaklarına dikkat çekiliyor.

Protokol hükümlerinin neler olduğunu öğrenmek ve bunu imzalamak isteyen çalışanların, bugün itibariyle fabrikaya davet edildiği açıklamada "Bu protokol ve ve porotokolün şartlarının kişisel tercih olduğu, ilgililerin kabul edip etmemekte özgür olduklarına da değiniliyor.

Sendika Bölge Başkanı'nın açıklamasında muvafakatnamelerin salı gününe kadar BMC fabruka işyeri girişi ön kapısında bulundurulacağı da dile getirildi.

 

BAYRAMDA NE ÖDENECEK

BMC çalışanlarının 10 bin ile 30 bin lira arasında alacaklarının olduğu, imzalanacak protokol ile bunun 36 taksitte ödeneceği belirtiliyor. Bayramdan önce bu taksitlerin iki adetinin ödenmesi sözkonusu. İmzalayanlara 36 taksitlik alacağının iki taksidi ödenecek.

Bu durumda ortalama 20 bin TL alacağı olan bir çalışan 1110 TL para alablecek. Bu rakam 10 bin TL aacağı kalan için 555 lira olacak.

BMC çalışanları protokol ile Mayıs-Eylül aylarını kapsayan 4 aylık dönem için maaşlarının yüzde 50'sinin de kesileceğini ve dolayısıyla alacaklarının azalacağını da belirtiyorlar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz