BMC’de pazartesi menüsü

 

 

Pazartesi günü seçmeli istifa…

İzmirli otomotiv şirketinde çalışanların iş bırakma eylemi hafta osnuna girdi. Dün bir yandan icra kamyonları, bir yandan maaşlarını alamayan işçilerin yol kesme ve iş bırakma gösterileriyle bir kez daha sarsılan firmada umut yine Karamehmet'in vereceği paraya kaldı.

Çalışanların "alınan kredi ne oldu" sorularına, "demek ki kredi BMC için alınmadı" cevapları verilirken, Kirpi araçlarının teslmim takvimi de yeniden tehlikeye girdi.

Cuma günü Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı ile 2 işçi temsilcisinin başta Turgut Cankılıç ve Muhsin Tüfekçi gibi isimlerin yer aldığı BMC üst yönetimiyle yaptığı göruşme olumsuz sonuçlandı. Yöneticiler, kontrollerinde para olmadığı için ödeme yapamayacaklarını, Mehmet EMin Karamehmet ve Çukurova Holding'den kaynak temin edilmediği sürece ödeme yapılamayacağını söylediler.

Bu görüşme sonrası çalışanlar, mesai yerlerine döndüler ama iş bırakma eylemlerini sürdürdüler.

Mesai bitiminde evlerine giden çalışanlar, bir hafta sonuna daha maaşsız girmenin sıkıntısını yaşıyor.

Çalışanların sendika ile yaptıkları görüşme sonrası pazartesi günü sendika avukatı ile iki seçenekten birini belirleyecekleri bir mektup imzalamayı kararlaştırdıkları öğrenildi.

Buna göre isteyenler, maaşları 21 gün boyunca ödenmediği için tazminatlarına hak kazanarak istifa edecek.

İkinci seçenek ise istifa yerine şirkette kalmayı seçenler de maaşları verilene kadar işe gidecekler ama maaşları ödenene kadar çalışmayacaklar.

BMC'deki hak arama eylemi sadece sendikalı çalışanlar tarafından değil, sendikalı olmayan beyaz yakalı çalışanlar tarafından da benimseneceği öğrenildi. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz