BMC çalışanlarından hesap kullanım ücreti kesilmeye başlandı

0

Yapı Kredi Bankası'ndan BMC çalışanlarına ceza gibi uygulama

BMC'de aylar sonra 3 Aralık pazartesi günü itibariyle yeniden işbaşı yapan çalışanlar için yeni bir sıkıntı noktası oluştu.

Bankaların en ufak işlemden bile ücret almaya yönelik yaklaşımları, şimdi de 6 ay maaş alamayan BMC çalışanlarını vurdu.

HER HESAPTAN 50 TL HESAP KULLANIM ÜCRETİ KESTİLER

Yapı Kredi Bankası Dokuz eylül şubesinde maaş hesapları bulunan çalışanlar bu ay 50 TL'lik hesap kullanım ücreti ile karşılaştılar. Bu hesaba itiraz edenlere ise banka yetkililerinin "Maaşlarınız 6 aydır yatmıyor. Bu nedenle hesap ücreti işletiyoruz" cevabı verildiği belirtildi.

20 yıldır bu banka şubesiyle çalıştıklarını dile getiren BMC personeli, şirketin zorluklardan geçtiği bir dönemde yan sanayicisinden kamuya, işçisinden çevre esnafına kadar herkesin bir şekilde ucundan tuttuğu yeniden üretime başlama ve kâr merkezi haline gelme hareketinde bir bankanın bu şekilde davranması ekstra bir ceza ve düşene bir tekme olarak değerlendiriliyor.

BMC çalışanları, bölgedeki küçüklü büyüklü tüm kurum ve kuruluşları Yapı Kredi Bankası Dokuz Eylül Şubesi ile çalışmama konusunda uyarıyor. 

"İyi gününüzde kredi kullandırmak için takla atan bankacılar, ayağınızın tökezlediği en ufak bir durumda ensenize biniyorlar. Onlar ancak büyük alacaklılarla yeniden masaya oturuyor" görüşünü dile getiriyorlar.

Çalışanların ilgili banka şubesindeki kredi kartlarını ve otomatik ödeme talimatlarını iptal ettirme yoluna gidecekleri de öne sürülüyor.

BDDK ile bankalar arasında hesap kullanım ücreti, kredi kartı aidatı gibi masraf kalemleri üzerine yapılan görütymelerin bankalar lehine seyretmediği bir dönemde, bir banka şubesinin bu şekilde bir yaptırıma yönelmesi, fırsatçılık olarak değrelendiriliyor.

 

BMC YÜZÜNDEN İCRALIK OLANLAR

Bu arada BMC'den maaşlarını alamadıkları için gerek kredi kartlarını gerekse diğer borçlarını ödeyemeyen çalışanlar, icra davalarıyla karşı karşıya kaldılar. Kendilerinden kaynaklanmayan bu durumun hukuki olarak çözümlenebilmesi için yasal yolları kullananlar bulunuyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here