BMC bayilerinin çekleri sağlama alındı

 

Çukurova Holding bünyesindeki BMC şirketinin alacaklarına yönelik yasal sürecin başlatılmaması için TMSF’nin bankalara ve faktoring şirketlerine gönderdiği yazı tartışma yaratacağa benziyor.

Kurumun böylece bir yazı gönderme yetkisi var mı?..

Öyle ya da böyle, sonuçta BMC yönetimine el konulmasıyla birlikte alacaklı banka ve faktoring şirketlerine ‘uyarı’ yazısı gönderilmiş. Üstelik çek ve senetlerin üzerinde adları yazılı bayilere de gidilmemesi istenmiş. Bir faktoring şirketinin genel müdürü, "Ödenmeyen bir çeki veya senedi işleme koyduğunuz an TMSF’den telefon geliyor. Bize ‘biz size yazı yazdık, bu işlemleri yapmayın diye’ sitemi iletiliyor" diyor.

 Verilen süre de yıl sonuna kadar. Dolayısıyla kurumun yıl sonuna kadar şirketin geleceğine yönelik adım atacağı değerlendirmesi yapılıyor. Bir bankacı, "Zaten bir süreden beri şirketin mali yapısı bozulmuştu ve alacaklı bankalar da gerekli önlemleri almıştı’’ diyor.

 Kısacası bankalar olsun faktöring şirketleri olsun, alacaklı kuruluşların gözü kulağı TMSF’nin atacağı adımlarda. Tabii iyi haber duymak istiyorlar; 'sorunlu kredi’ kalemini büyütmek değil…

(Ekonomist)

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz