BMC, 20 Kirpi’yi teslim edebilecek mi?

 

BMC'de tehdit dönemi mi başladı?

BMC'de işler düzeliyor derken, yeniden bir kaç ay önceye mi dönülüyor?

Geçtiğimiz yılın haziran ayında üretimin durduğu, eylül-kasım arasında üretim için gerekli finansmanın sağlandığı, aralık başında üretimin yeniden start aldığı fabrikada son durum ne?

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ihtiyacı olan mayinı adayanaklı zırhlı KİRPİ araçların ilk partisi haftaya teslim edilebilecek mi? Bu araçlar tamamlandı mı?

En son aralık ayı ortasında alacaklarına yönelik 20 günlük ücretleri (ortalama 500 TL civarı) ödenen BMC çalışanlarına Ocak ayı başında diğer alacaklar tamamlanacak sözü verilmişti. Ama 10 Ocak tarihine kadar ödeme yapılmadı. Bu durumda çalışanlar 9 Ocak tarihinde aldıkları kararla 10 Ocak'ta iş durdurmayı denediler.

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ İLE SENDİKA TEMSİLCİSİ YANYANA

Cuma günü bazı bölümlerde çalışanlar alacakları ödenmediği için iş durdurma kararı açıkladılar. Bu açıklama üzerine sendika temsilcileri ile BMC İnsan Kaynakları yöneticileri çalışanları toplayarak, "Tehdit" içeren bir konuşma yaptılar.

Bir işyerinde tehditle personel çalıştırma mobbing suçu kapsamına giriyor.

(Bu konuyla ilgili haberimizi gün içinde yayına vereceğiz. Arkadaşlarımız iş hukuku uzmanı avukatlarla röportajlar gerçekleştiriyor.)

 

Cuma günü işyeri yöneticilerinin "Çalışmazsanız, işi bırakırsanız, Noter çağırır, zabıt tuttururuz" içerikli söylemleri karşısında ikiye bölünen çalışanlar, eylemlerini sonlandırdılar.

Türk-Metal Sendika'sının yetki aldığı işyerinde, sendika temsilcilerinin de işveren yanında saf tuttuğu belirtiliyor. 

YEDEKPARÇA TEDARİĞİNDE AKSAMALAR YAŞANIYOR

BMC yönetimi, üretimin yeniden başlayabilmesi için icralık olduğu yan sanayi firmalarıyla anlaşma yoluna gitmişti. Bu anlaşmaya KOBİ ölçeğindeki alacaklıların başka şansları olmadığı için riayet ettikleri ve belli bir miktar tahsilat karşılığı yeniden parça teminine başladıkları belirtiliyor. Fakat bazı büyük yan sanayi şirketleri, alacaklarının tamamını tahsil etmeden yeni ürün teminine yanaşmadıkları gelen bilgiler arasında.

Bu nedenle son dönemde alacaklarının tamamını tahsil edemeyen yan sanayi şirketlerinin mal göndermemesi nedeniyle üretimde fiili aksamalar da yaşanmaya başladı.

Çalışanlar, tam mesai ile işlerinin başında bulunduklarını, ama yedek parça olmadığı için etkili bir çalışma temposu tutturulamadığını söylüyorlar.

20 KİRPİ BİTTİ Mİ ?

Bu arada Savunma Sanayi için yeniden KİRPİ teslimatı gündeme gelmişti. Aralık başında yeniden start alan üretim, KİRPİ imalatına yoğunlaşmıştı. Önümüzdeki hafta 20 adet KİRPİ'nin teslimi gündemde. Şu anda bu 20 aracın tamamlandığının söylenmesine karşın, yan aynalarının eksik olduğu, çünkü depoda yan ayna bulunmadığı da gelen bilgiler arasında.

 

Fabrikadaki bu gelişmeler karşısında sorunu iş kuralları çerçevesinde çözmesi gereken yönetimin, etik olmayan ve hatta mobbing suçuna girecek şekilde tehdit yöntemine başvurması ise yönetim yetersizliğinin göstergesi ve kolaycılık olarak değerlendiriliyor. 

BMC üst yönetiminin bölüm müdürlerini toplayarak, üretimi durduran bölüme karşı çok büyük sorunlar çıkacağının söylendiği de gelen bilgiler arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz