Biri ticari 4 yeni modelle 42.300’e çıkacak

“Yeni yıla en azimli başlayan marka” koşusu olsa, 2016’nın başında liderliği Peugeot Türkiye üstlendi diyebiliriz.

Fransız marka 1 milyon aracın satıldığı 2015 Türkiye’sinde 34 bin adet civarındaki satışlarını, 2016’da 42.300 adetlere çıkaracağını ilan etti. 2015 yılında markanın global yarışında en hızlı büyüme rekorunu eline geçiren Peugeot Türkiye, 2016’da da çıtayı biraz daha yükseğe çıkarmak istiyor.

Her segmentte rekabetçi ve güncel temsilcilere sahip olan marka, Avrupa’da yakaladığı büyümeye doğru hamle yapmak istiyor.

Türkiye’de 1.6-dizel-otomatik üçlüsünü hem düşük yakıt tüketimi, hem de yeni EAT6 otomatik şanzımanla sunan markanın 2016 hedefi pazar payını yüzde 1’in üzerinde daha artırarak, yukarı tırmanmak.

Peugeot Türkiye yönetiminin geçen hafta gerçekleştirdiği basın toplantısında bunu sorduk.

Önce Genel Müdür Laurent Pernet yanıtladı ve ardından Pazarlama Direktörü Mehmet Akın pekiştirdi:

“Evet, dikkat çekici bir büyüme yakalayacağız. Pazarı 900 bin adetlerde tahmin ediyoruz. Bunun içinde bizim gücümüzü geçen yıl makyajlanan 208 ve 1.6-dizel-otomatik üçlüsüne sahip modellerimizin bütün bir yıl satılıyor olması oluşturacak. Berlingo modelimiz de makyaj sonrasında tam yıl satışta olacağı bir yıl yaşayacak.”

Zor günler geride kalıyor

Fransız PSA için zorlu günler sona mı eriyor? 2008 kriziyle içine düşülen küçülme ve peşpeşe gelen zarar dolu bilançolar, yeni modeller, yeni motorlar ve yeni “pazarlar” sayesinde aşılıyor mu?

Yeni döneme bir de Çinli ortağın katılması Fransız şirketin krizden çıkışına önemli basamak oldu.

Geçtiğimiz hafta Fransız şirketin 2015 yılı satışlarının 3 milyon adete yaklaştığı açıklandı. Bu satışların 2 milyona yaklaşan kısmı Peugeot ve Citroen markalarının tarihi pazarı Avrupa’da gerçekleşirken, 1 milyon adetin üzerine çıkan kısmı Çin gibi dünyadaki “yükselen pazarlarda” gerçekleşti.

Dünyada yüzde 1,2’lik büyüme sağlayan marka, Avrupa’da yüzde 6’ya yakın büyüme ile eski kayıplarını toparlamaya doğru gidiyor.

Lokomotif Peugeot mu, Citroen mi, DS mi?

Dünyadaki PSA Grubu satışlarının 1 milyon 709 bin adeti Peugeot satışlarından gelmiş. Kalan kısımda Citroen ve az da olsa büyüyen DS marka satışları yer alıyor. Peugeot satışlarının 1 milyonun biraz üzerindeki kısmı ise Avrupa ülkelerinde gerçekleşmiş. Yani 800 bin adetin biraz üzeri ise Citroen ve DS markaları tarafından gerçekleşmiş.

Bu rakamlara bakıldığında grubun çok satan markası Peugeot olarak ortaya çıkıyor.

Citroen ikinci, DS ise yeni gelişecek üçüncü marka olarak çok arkalarda sıralanıyor.

TÜRKİYE’DE DURUM

Türkiye’de Peugeot bu yıl 968 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç pazarında 34 bin adetin üzerine çıkan satışlara imza attı. Bu da o na yüzde 3,6 pazar payı getirdi ki bu oranın Türkiye bilinirliği oldukça yüksek Peugeot markası için “yetersiz” “kullanılmayan potansiyel” olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de Citroen marka araçların satışı ise 2015 yılında 28 bin adetin biraz daha üzerinde gerçekleşti.

Her iki marka için de en çok satan lokomotifi model aslında aynı araç oldu. Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee.

5 SUV BİR HAFİF TİCARİ GELİYOR

PSA Grubu, dünyada yönünü yukarı çevirdikten sonra yeni model geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Buna göre grup 2016 yılında 5 yeni SUV ve bir hafif ticari araç ile atılımını devam ettirmek istiyor.

Yeni SUV modellerinin üçü Avrupa pazarı için geliştirilirken, ikisi Çin pazarına yönelik olacak.

İçinde Toyota’nın da yer aldığı ortak proje ise hafif ticari araç segmentinde olacak. İlk görüntüleri yayınlanan yeni ticari araç meraklılarının huzuruna mart ayı başındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda çıkacak.

Peugeot, Citroen ve Toyota tarafından bu yıl satışa çıkacak yeni hafif ticarinin nasıl bir araç olacağını görmek isterseniz http://otoajanda.com/haber/7448/uc-markadan-tek-ar… bakabilirsiniz.

Peugeot Traveller, Citroen Spacetourer, Toyota Proace adlarını taşıyacak yeni hafif ticari araç modeli orta sınıf hafif ticari pazarında rekabete katılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz