Bir şirketin iflası istendiğinde alacaklılar ve çalışanlar alacaklarını nasıl ve ne zaman alırlar?

0

 

Bir şirketin iflası istendiğinde alacaklılar ve çalışanlar alacaklarını nasıl ve ne zaman alırlar? konusunda gelen okur mektubunu yayınlıyoruz.

 

 

1) Şirket iflas açıklamamış ise: İstifa edip, ilk önce icra kanalı ile bildirim aşaması var. Bildirimde, eğer çalışılan yıl sayısı 1 yılı geçmişse, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve bunların yasal gecikme faizi talep ediliyor. Şirketin bildirimi aldıktan sonra 1 haftalık bir itiraz süresi var. 1 hafta içinde itiraz edilirse o halde dava açmak ve iddiayı ispat etmek (bordro, banka kayıtları,…vb. Hemen ispat edilebilir) gerekiyor. Eğer itiraz herhangi kötü niyet içerirse (örn: bu kişi burada çalışmamıştır, tanımıyoruz,…vb) o halde tüm talep edilen miktar üzerinden %40 daha tazminat da istenebiliyor. Ama genelde itiraz edilmiyor ve mahkeme aşamasına geçilmiyor. Daha sonra da icra takibine geçiliyor. İşte problem de burada başlıyor. Zaten bu konuda derslerini çok iyi çalıştıklarından tüm değerli CNC'ler ve diğer tezgâhlar Çimsataş'a satılmış gibi gösterilmiş. yarım araçlar üzerinde "satılmıştır" tabelaları asılmış, değerli bilgisayarlar zaten saklanmış durumda. Bu sebeple fabrikadan doğru dürüst birşey haczedilebileceğini sanmıyorum. Para edebilecek olan server, güvenlikteki santral,..vb ekipman da kanunen hiçbir haciz işleminin de şirketin genel iş yapışını engelleyemeyecek mahiyette olması gerektiğinden haczedilemez. Belki yedek parça deposu olan OMPAŞ'ta birşeyler halen kalmış olabilir. Veya ana depoda rulo saç,…vb şeyler kaldıysa bunlar belki haczedilip bunları kullanan diğer anasanayi firmalarına daha ucuz fiyat ile satılabilir.

2) Eğer şirket iflas açıklamış ise; o halde çalışan alacakları tüm diğer alacakların (kamu alacakları, tedarikçi-bayi alacakları,…vb) önüne geçtiğinden  iflas sonrasında atanacak olan iflas komisyonunun yapacağı borç-alacak tasnif işleminden sonra önce çalışan alacaklarını ödemek üzere şirkete kayıtlı demirbaşın satışı üzerinden faaliyete başlanır. İflas olması halinde, önemli nokta, arazi üzerindeki TMSF tedbiri (çalışan alacakları kamu alacaklarından öncelikli olduğundan) düşer ve arazinin açık arttırma ile satışından elde edilecek gelir zaten tüm çalışan alacaklarını fazlası ile öder. Ama tüm bu işlemler en az 2 yıl sürer. Uzel'de halen alacaklarını alamayan çalışanlar var. Şimdi onlar da İstanbul-Rami'deki değerli arazinin satışından elde edilecek geliri bekliyorlar. 

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here