Binekte yüksek yerli payıyla yine pazar lideri olacağız

 

 

 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yeni model atağı ile birlikte Renault Grubu'nun (Dacia-Renault) bu yıl pazar payını yüzde 15.2'den yüzde 17'nin üzerine çıkaracağını söyledi. Aybar, Mayıs ayının ortasında yeni crossover modeli Captur'ü piyasaya sunacaklarını, yılın ikinci yarısından itibaren Clio'nun benzinli ve dizel motorlarına otomatik şanzıman seçeneğinin ekleneceğini belirterek, "Yeni ürünlerle satış performansımız artacak. Yıl sonunda Renault binek otoda yine liderliği elde edecek. Dacia tarafında da önemli başarı yakaladık. Özellikle hafif ticari aracımız Dokker'la çok güçlendik. Toplam pazarda 6 bin 264 adetlik satışla ilk 9 marka arasındayız. Duster modelimiz segmentinde lider oldu. Hedefimiz Dacia ile ilk 5 marka arasına girmek" dedi. Son dönemde binek otomobil satışlarında ithalatın payı yüzde 80’lere yaklaşarak alarm düzeyine çıktı. İbrahim Aybar, Renault olarak bu konuda rahat olduklarını Mart sonu itibariyle satılan 100 binek otomobilden 73’ünün Bursa’da üretildiğini söyledi. Bu rakam, Fiat da yüzde 79,5 Honda’da yüzde 76,6 Hyundai’de yüzde 38,8 Yeni Corolla modelini üretime hazırlanan Toyota’da ise yüzde 5 düzeyinde. 

Otomotiv pazarı ile ilgili yorumlarını da paylaşan Aybar, 2013'e hızlı başlayan satışların Nisan'da da yukarı yönlü çıkışını sürdürdüğünü söyledi. Aybar, bu ay binek oto ve hafif ticari araç satışlarının 70 bin adet seviyesinde gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu. Otomotiv pazarı böylece 4 aydır üst üste büyüme göstermiş olacak. Binek oto ve hafif ticari pazarı Ocak'ta 35 bin 523 adet, Şubat'ta 48 bin 307 adet ve Mart'ta 68 bin 774 adet olmuştu. İbrahim Aybar, Temmuz-Ağustos’da yavaşlama beklediklerini, yıl sonunda ise toplam pazarın geçen yılın biraz üzerinde çıkarak 785-800 bin arasında gerçekleşeceğini kaydetti.

 

 

Aile ile birlikte otomobiller de küçüldü

Türkiye’nin son 10 yılda artan milli geliri yollara da yansıyor. Bir taraftan trafikteki araç sayısı artarken diğer yandan otomobillerin tarzı da değişiyor. Çin, Rusya, Güney Kore, ABD gibi ülkelerle birlikte dünyanın en çok sedan otomobili tercih edilen ülkeleri arasına giren Türkiye’de artık Hatchback (HB) modeller ağırlığını artırıyor. Sektör temsilcileri bu durumu şehirleşmenin bir sonucu olarak değerlendiriyor; “Her ne kadar Türk aile yapısı büyük bagaj ve büyükçe otomobil ihtiyacını kaçınılmaz kılsa da nüfusun yüzde 70’inin şehirlerde yaşıyor hale gelmesi, kalabalık ailelelerin yerini küçük ailelerin alması pazarı etkiledi. Şehir içinde park yeri sorunu yaşanması, kadınların araç kullanımının artması, 2000’li yıllarda öne çıkmaya başlayan HB modelde onlarca yeni alternatifin oluşması tüketicilerin tercihi bu yöne kaydırdı.”

Otomobillerin tipleriyle ilgili yaşanan en çarpıcı gelişme  on 3 yılda ortaya çıktı. Bu biraz da pazara sunulan yeni modellerin gücüyle de ilgili oldu. Böylece bir dönem satılan her 100 otomobilden 55'i sedan modellerden oluşurken yılın ilk 3 ayı sonunda bu oran yüzde 43.5'e kadar geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin son raporlarına göre, geçen yılın ilk 3 ayında bu oran yüzde 48 idi. Sedan otomobillerin kaybı, HB ve SUV modellerde kendini gösterdi. Türkiye’de Avrupa’nın aksine 3 değil ağırlıklı olarak 5 kapılı olan HB otomobillerin payı geçen yıla göre yüzde 35.4'ten yüzde 40.1'e yükselerek önemli bir çıkış yakaladı. 4 yıl önce sedanların payı yüzde 54.5, HB araçların payı yüzde 32 seviyesindeydi. 

                Peki halen tip bazında satışlarda ilk sırayı alan sedan otomobilde ağırlıklı müşteri gurubu kimler? Sedan otomobiller bireysel kullanımda büyükşehirlerden ziyade Anadolu'da öne çıkıyor. SUV ve CDV (hafif ticari araçtaki) pazarındaki geniş seçenekler de bu bölgelerde sedan modellerin tahtını zorluyor. Filo satışları sedan otomobiller için çok önemli yılın ilk üç ayında sedan pazarındaki küçülmeye rağmen filo pazarı yüzde 30 düzeyinde pay sahibi oldu. Yani, filo pazarındaki canlılık bir bakıma sedanların halen lider kalmasında etken diyebiliriz.

 

En çok satılan 10 sedan model

 

Fiat Linea                               6,061 

Renault Symbol                    5,886 

VW Jetta                                 4,295 

Renault Fluence                  4,073 

VW Passat                           2,892 

Ford Focus sedan              2,638 

Opel Astra sedan               2,456 

Peugeot 301                      2,429 

Honda Civic                      2,072 

Hyundai Accent Blue      2,064 

  

En çok satılan 10 HB model 

Renault Clio                          4,677 

VW Polo                                 4,160 

Hyundai i20                          3,411 

Ford Fiesta                           3,140 

Opel Corsa                          3,134 

Opel Astra                            3,110 

VW Golf                                3,092 

Toyota Auris                      2,280 

Dacia Sandero                 2,197 

Hyundai i30                     1,635 

  

(ODD'nin 3 aylık verilerine göre) 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz