Benzin fiyatları nereye koşuyor?

0

Dünyada en pahalı benzin Türkiye'de satılıyor

Petrol fiyatları bütün dünyada artılor ama Türkiye'deki artış, artık bir başka boyuta vardı. Tüketici derneklerinin otomobil antenlerine siyah kurdele bağlama eylemleri de etkili olamıyor.

Dünyada en pahalı benzin Türkiye'de satılır oldu. Dün yapılan zammın ardından Amerika'da benzinin litre fiyatı 1 dolara yaklaşırken, akaryakıt istasylonlarındaki dijital cihazlar Türkiye'de 2,91 doları gösteriyor.

Ortadoğu' da devam eden Arap Baharı ve İran'a amborgo başlatma tehditleriyle artan ham petrol fiyatlarının 2012 yılında rekor düzeye ulaşması bekleniliyor.

Mart ayının ikinci haftasında 103 dolar olan ham petrolün varil fiyatı, bu hafta 107 dolara yükseldi.

Mevsimsel olarak fazla yüksek seyretmemesi gereken petrol fiyatlarının, buna rağmen 100 doların üzerine çıkması, tehlikeli bulunuyor. Önümüzdeki günlerde havaların ısınması, okulların kapanması ve tatil döneminin başlamasıyla birlikte bu rakamın daha da yukarılara çıkacağı tahmin ediliyor.

Diğer yandan yükselen benzin fiyatları başta ABD olmak üzere seçim dönemine giren büyük ülkelerin tümünün gündeminde.

Amerika'da benzin fiyatlarındaki artışın Başkan Obama için önemli bir sınav olacağı ifade ediliyor. Seçim kampanyalarını sürdüren Cumhuriyetçi başkan adayları, Obama'ya benzin fiyatları üzerinde yüklenmeye başladı.

Akaryakıt fiyatlarındaki artıştan memnun olmadığını her fırsatta dile getiren Başkan Obama ise bu yüklenmeler karşısında, kesin bir çözüm üretemeyeceğini ama Amerika'nın benzin konusunda dışa bağımlılığını azaltmak için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Obama ayrıca benzin kullanımını azaltmak için temiz enerji teknolojisini artırmak gerektiğinin de üzerinde duruyor.

Benzinin bazı ülkelerdeki litre fiyatı şöyle:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here