Bayraktar’dan sonra Peugeot da, DS satacak

0

Fransız PSA (Peugeot Citroen) bugün bir açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye’de Grubun üçüncü markası DS’in 5 Mart 2018 tarihinden itibaren Peugeot tarafından da temsil edileceği belirtiliyordu.

Açıklamanın bu vurgusuna bakıldığında halen DS Türkiye distribütörlüğünü yürütmekte olan Bayraktar Grubu’nun bu yetkisinin sona ereceği tahmin ediliyordu.

[yuzo_related]

Oysa durum tam olarak böyle değildi.

PSA’nın açıklaması da doğruydu. Ama Bayraktar Grubu’nun DS distribütörlüğü de devam edecekti.

Peki karışıklık neydi? Bu yılın 9 aylık Ocak-Eylül döneminde 89 adet satan DS markası bundan sonra yoluna nasıl devam edecekti?

PSA, Türkiye DS distribütörlüğü yetkisini Bayraktar Grubu’ndan sonra yüzde 100 PSA sermayesi olan Peugeot Türkiye şirketine de vermişti.

Yani 1 Mart 2018 tarihinden itibaren Türkiye’de hem Bayraktar Grubu, hem de Peugeot Türkiye gruplarının üçüncü markası DS’i temsil etmeye başlayacak.

Yeni dönemde neler olacak henüz net değil.

Bu karışıklığa bakınca iyi ki bu kargaşa DS için demek gerekiyor. Türkiye’de aktivitesi düşük olan marka, yeni model lansmanından bayiliklere kadar pek çok alanda çift başlı olmanın karışıklığını yaşayacak.

Aynı araç rekabet gereği farklı fiyatla bile satılabilecek. Veya aynız fiyatla satarsa, Rekabet Kurumu’nun radarına girebilecek.

PSA tarafından yapılan DS açıklaması :

PSA Orta Doğu ve Afrika İletişim Direktörü imzasını taşıyan açıklamada şu bilgilere yer veriliyor:

“PSA Grubu, 5 mart 2018 tarihi itibariyle DS Automobiles premium markasının ithalat ve dağıtım hizmetlerinin sorumluluğunu Türkiye’de faaliyet gösteren Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş.ye de veriyor.

İstanbul’da bulunan ve 1995 yılından bu yana Peugeot markasının tek distribütörü Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş.’dir.”

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here