Başkanın kaçışı: Tokyo firarisi eski Nissan patronu 8 Ocak’ta konuşacak

2019 yılının son günlerinde Tokyo’da başlayıp, Lübnan’da biten James Bond filmlerini kıskandıracak bir kaçış gerçekleşti. 2018 yılının sonlarından beri başı Japon adaletiyle dertte olan eski Nissan patronu Carlos Ghosn ev hapsinden kaçtı. Türkiye üzerinden MNG Cargo uçağıyla Lübnan’a geçtiği öne sürülen dünyaca ünlü yönetici yeni takvimini açıklayacağını ilan etti. 8 Ocak tarihinde Beyrut’ta bir basın toplantısı düzenleyecek olan Nissan’ın eski patronu Carlos Ghosn, bu açıklamayı yeni yılın ilk günü avukatı aracılığıyla yaptı.

8 Ocak’ta yapılması planlanan Ghosn konferansı

Carlos Ghosn, 8 Ocak’ta Beyrut’ta yapılacak bir basın toplantısında konuşacak. Her ne kadar açıklama yapılmış olsa da bazı kaynaklar yine de temkinli. Fransızca yayın yapan Lübnan gazetesi L’Orient-Le Jour’dan bir kaynak, toplantının ertelenebileceğini iddia ediyor.

Ghosn, yazılı bir açıklamada 31 Aralık’ta Beyrut’a geldikten sonra “adaletsizlik ve siyasi zulümden kaçtığını” ve gelecek hafta medyayla temasa geçeceğini söylemişti. Yakınları, Japonya’da ona yardım edenleri tehlikeye atmamak için kaçışının ayrıntılarını paylaşmak istemediğini söyledi.

Carlos’un büyük kaçışı nasıl gerçekleşti

Japonya’dan Lübnan’a geçmek için macera dolu bir yolculuk yapan Carlos Ghosn’un kaçışı, özel bir güvenlik şirketi tarafından organize edildi. Yakınlarından alınan bilgilere göre, şirket liderin uzun ve tehlikeli uçuşunu düzenledi ve Japon yetkililer tarafından yakın gözetimden kaçmasına sağladı.

Ghosn, Tokyo’da bulunan bir binada Nisan ayından bu yana ev hapsinde tutuluyordu. Fakat Renault-Nissan İttifakı eski lideri, vatandaşı olduğu Lübnan’a ulaşmayı başardı. Lübnan’ın rastgele seçilmediği, ülkenin Japonya ile suçluların iadesi anlaşmasına sahip olmadığı dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili bilgi alınan kaynaklardan biri kaçış operasyonunun çok profesyonel bir işlem olduğuna vurgu yaptı. Şöyle ki uçak pilotu dahi yolcusunun gerçek kimliğini bilmiyordu.

Tokyo, Carlos Ghosn’u daha fazla tutamadı.

Ghosn Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn, şimdi kaçak. Eski lidere yakın iki kaynak Japonya’dan kaçtıktan sonra Lübnan cumhurbaşkanı ile bir araya geldiğini de iddia etti.

Carlos Ghosn, Lübnan’a geldikten sonra hemen Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun tarafından kabul edilmiş. Başkan Aoun’un, Carlos’u resmi konutu Baabda Palace’da sıcak bir şekilde karşıladığı ortaya çıkan detaylar arasında.

Kaynaklardan biri Ghosn’un şimdi dinamik ve savaşçı bir tutum içine girdiğini ve kendini güvende hissettiğini söyledi.

Ghosn, Aoun’a gözaltında tutulduğu sırada verdiği destek için teşekkür ettiği öne sürülüyor. Ancak Cumhurbaşkanı Aoun’un ofisi iki ismin bir araya geldiğini reddetti.

Aynı kaynaklara göre, Lübnan’ın Japonya büyükelçisi gözaltındayken Carlos Ghosn’u her gün ziyaret ediyormuş.

Japon adaleti Ghosn’un kaçışı ile sarsıldı

Bu arada halen 5 Ocak tarihine kadar tatilde olan Japonya’da kaçışla ilgili şaşkınlık duygusu hakim. Bu şaşkınlar arasında Carlos’un savunmasını üstlenmiş olan avukatlar da bulunuyor. Bazı uzmanlar bu kaçışın Japon yargı sistemi üzerinde yansımalara neden olabileceğine inanıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz