Başkan’ın ekibi devreye girdi

Türkiye “en sıcak temmuzu” geride bıraktı. Geçen ay o kadar sıcaktı ki bayram tatili, hava limanı terör saldırısı ve darbe girişi gibi olayların üst üste gelmesiyle otomotiv satışları yüzde 30 düşüş gösterdi.

Peki o sıcak günlerin hemen ardından Nissan Türkiye’de neler oldu ve ağustos ayında yola nasıl devam ediliyor?

Bu güncel soruları Nissan Türkiye’nin “ödüllü genel müdürü” Sinan Özkök ile konuştuk.

Türkiye’nin önemli bir sınav atlattığını ve bu süreçlerin hepsinde Nissan Global bünyesindeki bir direktör üzerinden doğrudan Başkan Carlos Ghosn’a bağlı Özel Güvenlik Birimi’nin devreye girip, kırmızı alarm verdiğini dile getiren Özkök, “Bu sayede sık sık görüştük ve bu yılı nasıl tamamlayacağımızı adım adım planlıyoruz. Bize her türlü desteği veriyorlar. Ortadoğu, Hindistan ve Kuzey Afrika bölgelerinden sorumlu direktörümüz ile sürekli bağlantı halindeyiz” diyerek, ilk planda neler yaşadıklarına değindi.

FRENE BASILSA EKİMDE YAVAŞLANIR

Temmuz ayında yaşanan gelişmelerin ardından bir hafta içinde önlerini görmek için ne yapacaklarını konumaya başladıklarını ifade eden Özkök, temmuz olayları nedeniyle frene baslsa bunun etkisinin en erken ekim ayında kendini gösterebileceğne dikkat çekerek, sözlerini şöyle südürdü:

"Olaylar sonrası önce kampanyalarımızı geri çekmeyi düşündük. 
Sonra yok dedik ve aynen devam hatta üzerine destek koyalım şeklinde 
anlaştık. Çünkü hem bizim hem de diğer firmaların aylar öncesinden 
verdiği siparişler var. onlar yolda ve o araçlar satılmak zorunda. 
Frene en erken ekim ayıda basılabilir." 

VİRAJ DÖNERKEN AYAK GAZDAN ÇEKİLMEZ

Özkök, 2015 yılında rekor sonuçlar geldiğini, 2016 yılında da bunun korunması gerektiğine değindi. Hükümetin yeni teşvik paketinden ticari araçlara yönelik ÖTV Teşviği çıktığını ama bunun otomobilleri kapsaması gerektiğini söyledi.

Taksileri kapsayan teşviğin istenilen etkiyi yaratmayacağını dile getiren Özkök, “Bu teşviklerin bize faydası olmayacak. Madem böyle bir destek hazırlandı. Otomobilleri de kapsamasını istiyoruz. Ticari araçlar pazarın yüzde 20’si. Kalan yüzde 80’i içine alacak bir düzenleme bekliyoruz.” dedi.

Türkiye yatırımı konusunda, iç pazar seviyesinin önemli olduğunun altını çizen Özkök, “Nissan veya bir başka yeni otomotiv yatırımcısı Türkiye’ye gelecekse, bunun en büyük nedeni yüksek iç pazar rakamları olur. Türkiye’nin vereceği en iyi teşvik iç pazarda otomotivin önünü açması olacaktır. Türkiye araç parkında 16 yaş ve üzeri 3 milyon araç var. Bunlar hem çevreyi çok kirletiyor hem de teknik olarak güvenlik standartlarının çok dışındalar. Fren mesafelerinden, emisyon değerlerine kadar sorunlular. Çevre ve can güvenliği açısından hurda araçlara yönelik bir teşvik otomobil pazarımızı çok hareketlendirir.

2016 NISSAN TÜRKİYE SATIŞ HEDEFİ:

Nissan’ın geçen yıl yaşadığı el değiştirme operasyonu sonrasında en başarılı geçiş ve geçiş sürecinin en yüksek satışlarının yakalanması nedeniyle ödüllendirildiğine değinen Özkök, “Bu Chairman Ödülü bizi çok motive etti. Süreci iyi yönettik. Afrika, Hindistan Ortadoğu Bölümü Direktörü Christian Margeus’un birebir desteğini alıyoruz. Geçen yıl en iyi çıkış yakalayan şirket seçildik Nissan içinde. Bu yıl da işlerimiz iyi gidiyor. İlk 6 ay pazar yüzde 1,5 yükselirken, biz yüzde 24 gibi önemli büyüme yakaladık. Geçen yıl 26 bin 500 adetlerde satış yakalamıştık. Bu yılı 28 binlerde tamamlama şansına sahibiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Hergün Başkan Margues ile doların veya euronun ne olduğunu konuştuklarını hatırlatan Genel Müdür Sinan Özkök, “Türkiye’deki gelişmeler hakkında birebir sürekli bağlantı halindeyiz. Sürekli olarak yanınızdayız diyorlar. Yılın ikinci yarısında daha da destek alabiliriz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz