Başarısız bulununca 21 milyon euroluk priminden vazgeçti

21 milyon euroluk ikramiyeden vazgeçti

 

Fırtınalı denizde kaptanlık yapmak zor. 2008 yılından bu yana kriz yaşayan Fransız otomotiv devi Peugeot Citroen'in son CEO'su Pierre Varin için yolun sonu göründü. Aslında geçen yıl belli olan ve yönetimdeki Peugeot ailesi tarafından da eleştirilen ama görevi uzatılan Fransız yönetici için 2014 yılı iyi geçmeyecek. CEO'luk görevini REnault'dan gelen Tavares'e devretmesi belli olan Varin, 21 milyon euroluk primunden de vazgeçtiğini açıkladı.

 

Kaptan Philippe Varin, yoğun eleştiriler üzerine 2014 yılında görevini devrettikten sonra alması beklenen yaklaşık 21 milyon euro tutarındaki emeklilik ikramiyesini almayacağını açıkladı.

 

Varin, France İnfo isimli radyosu mikrofonların, "Emeklilik  ikramiyesi hakkımdan vazgeçtim" şeklinde konuştu.

 

Bu açıklama sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, Varin'i tebrik etti. Hatırlanacağı gibi Fransız politikacılar yaşanan büyük kriz süreci içinde büyük şirket yöneticilerinin yüksek emeklilik ikramiyeleri ve yüksek maaşlarını eleştiriyor. Hatta Fransız Hükümeti ikramiye ve maaşlara sınırlama getirecek bir çalışma da yürütüyor.

 

PSA'nın işçilerinin de bünyesinde yer aldığı CGT Sendikası yönetimi, yaptığı yazılı açıklamada, Varin'in alacağı emeklilik ikramiyesini  "skandal" olarak değerlendirmişti.

 

PSA grubu gelen yoğun eleştiriler üzerine Varin'in ne kadar emeklilik ikramiyesi alacağına açıklık getirmemiş ancak emekli olduğunda maaşının yıllık yaklaşık 300 bin euro olacağını bildirmişti.

 

PSA Peugeot Citroen Grubu, 2012 yılında 5 milyar Euro ile tarihinin en büyük zararının yaşandığını açıklamıştı. Bu yıl sonuna kadar şirket Paris yakınlarnıdaki Aulny Fasrukasını kapatarak, tüm işçileri evlerine göndereceğini de plana almıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz