Bana Kuga yetmez diyenlere Ford’dan büyük SUV Edge

 

 

Ford, Avrupa'daki modellerini Amerika'ya taşıma planının yeni etabına geçiyor. Şimdi sirada Amerika'daki Ford'ların başta Avrupa olmak üzere dünyada satışı var. İlk sırada Amerika'da Fusion adıyla satılan Mondeo geliyor. 2014 yılında Türkiye de dahil Avrupa'da satışa çıkacak yeni nesil Mondeo'nun bir de lüks segmente özenen Vignale versiyonu çıkacak.

2014 yılında Ford'un diğre bir yeniliği ise küçük SUV Ecosport olacak.

Markanın asıl Amerikan atağı ise 2015 yılında başlayacak. Önümüzdeki ayın başında tanıtacağı yeni Mustang bunların en iddialılarından biri.

Ford Ewrope Başkanı Odell'in dediği gibi "Belki yüzbinlerce satmayacak ama Ford'un kimliğini vurgulayacak" bir model. 2015 için markanın diğer bir yeniliği ise aşağıdaki azıda detaylarını bulabileceğiniz yeni nesil Edge olacak. 

Avrupa’daki ilk büyük Ford SUV

Edge, Avrupa’da Ford tarafından pazara sunulacak ilk büyük SUV olma özelliğini de taşıyor. Edge, aynı zamanda Ford’un 2017 yılına kadar Avrupa'da satışa sunacağını açıkladığı 25 modelden biri. 

 

Yollardaki iri SUV'lar arasında yer alacak Edge, Ford'un Avrupa'daki SUV pazarındaki payını yüzde 6.5'den yüzde 11.9'a çıkarma planında önemli paya sahip. Ford, 2018 yılına kadar Avrupa'daki SUV pazarının yüzde 22 oranında büyüyeceğini öngörüyor. 

 

FORD EDGE ÖZELLİKLERİ, EKİPMANLARI, TEKNOLOJİSİ

Ford Edge Konsept’teki sürücü destek sistemleri ve yarı otonom sürüş teknolojileri, Ford’un gelecek planları hakkında da ipuçları barındırıyor. Otonom sürüş teknolojilerinin yapı taşlarını oluşturan sensör bazlı teknolojiler sayesinde Ford’un gelecek planları ile daha güvenli bir sürüş sunmayı hedefliyor. 

 

Ford’un Otomatik Park Sistemi özelliğinden yola çıkarak geliştirilen bir prototip olan ve Edge Konsept’te sunulan Park Etme Asistanı kullanıcıları sadece bir düğmeye dokunarak ve hatta uzaktan kumandayla araçlarını park etme imkanı sunuyor. Sistem, ultrasonik sensörler yardımıyla dikey bir park yeri bulabiliyor ve kullanıcılara araca binmeden, dar bir park yerinden çıkıncaya kadar bekleme olanağı sunuyor. 

 

Araştırma geliştirme çalışmaları devam eden çarpışma önleme sistemlerine yönelik teknolojiler de Edge Konsept’te fark yaratacak. 

Ayrıca yeni sistemlerdne biri olarak Adaptif direksiyon sistemi dikkat çekiyor. Sistem düşük hızlarda direksiyon kullanmayı gözle görülür bir biçimde daha kolay hale getiriyor.

 

DIŞ TASARIM

Edge Konsept’in dış tasarımı akıcı ve çevik hatlara sahip olarak değerlendiriliyor. Güçlü omuz çizgisi, aracın durağan haldeyken başlangıç çizgisindeki koşucu görünümünü pekiştiriyor. Geriye doğru eğimli ızgara, kaportanın güçlü ve kompakt şeklini vurguluyor. 

 

Edge Konsept’in yeni Aktif Ön Izgara Kapakçıkları, ideal motor çalışma sıcaklığını korumak ve aerodinamik verimliliği azamiye çıkartmak için motor sıcaklığına bağlı olarak otomatik açılıyor ve kapanıyor. Ön tamponun alt kısmında yer alan hava perdeleri, havayı, aracın önünden, ön tekerlek yuvalarına doğru dışarıya ve oradan aşağıya aracın yan tarafına doğru yönlendiriyor. 

 

İÇ TASARIM

Lüks iç tasarım unsurları arasında deri kaplama ve elde dikilmiş bir gösterge paneli yer alıyor. Ayrıca dokunmatik ekran ve ses kontrollü Ford SYNC özelliklerini içeren 10 inçlik ekran ve mekanik kumanda mekanizmasının bulunduğu dinamik orta konsol, aracın iç tasarımını tamamlayan teknolojik öğeleri içeriyor.

Üst gösterge panelini, orta konsolu ve kapı elemanlarını saran siyah nubuk kaplama, aracın işçiliğine ve kaliteli malzemelere örnek olarak gösterilebilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz