Bakan’ın fırçasından Opel nasıl kurtuldu?

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Türkiye'de yatırımı olmayan Volkswagen Grubu'na yönelik "Hem pazar lideri olacaksın hem yatırım yapmayacaksın. Ağırımıza gidiyor, işin ticari edep yönü var. Gerekirse tedbir alırız" gözdağından sonra gözler bir dönem İzmir Torbalı'da montaj üretimi yapan ancak 2000'de ülkemize veda eden Opel Türkiye'ye çevrildi. Genel Müdürü Özcan Keklik, Türkiye ekonomisine dolaylı olarak katkıları olduğununu savunarak, "Tofaş fabrikası Opel için Doblo platformunda Combo üretiyor. Yılda 30 binden fazla araç başta Almanya ve İngiltere olmak üzere yurtdışına ihraç ediliyor. Ayrıca Opel, ülkemizden 100 milyon dolarlık yan sanayi ürünü alıyor" dedi.

Keklik, yatırım tartışmalarıyla ilgili şunları kaydetti: "Zaten Yatırım Ajansı kanalıyla bir temas var. Biz de buradan genel merkezle olan görüşmelerde yardımcı oluyoruz. 30 bin ihraç edip, 50 bin ithal ediyoruz ama hiç yapmayanlardan daha iyiyiz. Tabloyu alıp baktığımda, ben de olsam, Sayın Ekonomi Bakanı ile aynı şeyleri söylerdim. İlk 10'a baktığında bunların üretimi var, bunların yok diye… Elbette üzerimize alınıyoruz. Ancak bunlar uzun süreçte, şirketin çok üst düzeyinde konuşulan, planlanan şeyler. Şu an bir şey söylersek speküle etmiş oluruz sadece. Şirketin şu anki kapasite ve karlılık durumu, bunlara bakmak lazım. Biz şu aşamada büyüme sürecinde değiliz. Bir kriz var ve bu krizi aşmaya çalışıyoruz. Ama 4-5 yıl sonra tablo değişir, başka boyutlara gider bilinmez."

Masaya yumruğunu vurdu; 

Opel'e 1.6 lt dizel ürettirdi

Dünya devleri Türkiye'deki vergi sistemine göre otomobil üretiyor. Mercedes ve BMW'nin vergi avantajlı 1.6 litre hacimli motorları Türkiye'nin baskısıyla üretmesinden sonra Opel'den de müjde geldi. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, çok uzun yıllardır peşinde oldukları 1.6 litre hacimli dizel motor için Opel'i ikna ettiklerini söyledi. Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya'dan sonra 5'inci büyük pazar konumuna yükseldiklerini ifade eden Keklik, "Türkiye devler ligine girdi. Artık masaya sunduğumuz konuların geri dönüşünü alıyoruz, sözümüz geçiyor" dedi. Opel merkezin ülkemize çok daha pozitif baktığını ifade eden Özcan Keklik, şunları anlattı: "Çok daha fazla söz hakkımız oluyor. Eskiden esamemizin okunmadığı stratejik toplantılara davet ediliyoruz. 1.6 litre dizel motor için çok uğraştık. Eskiden toplantılarda parmak kaldırdığım zaman 'Tamam ne istediğini biliyoruz' derlerdi. Şimdi mutlu sona ulaştık."

Türkiye'nin zorlaması sonucu üretilen yeni Astra Sedan'dan sonra 135 beygir güç üreten 1.6 litre dizel motorun üretilmeye başlandığını belirten Özcan Keklik, "Euro 6 normlarındaki motor ilk olarak Zafira ile gelecek. 2014'ün sonuna kadar 1.6 litre tüm ürün gamımıza uygulanacak. 1.6 lt dizelin otomatik versiyonu da olacak" diye konuştu.    

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz