Bağışıklık kazandık

OSD yeni Başkanı Haydar Yenigün oldu

Türk otomotiv sektörü, piyasalardaki dalgalanma, siyasi tansiyon, jeopolitik ve küresel gelişmelere rağmen önümüzdeki döneme ilişkin umut veren tablo çizdi.

Türkiye’nin ihracat rekortmeni Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2017’de iç pazarda katastrofik bir geri gidiş beklemediğini belirterek, “Bu yıl gibi olabilir… 2016’dan yüzde 15 daha az ya da fazla olabilir.

Problem o değil. Problem sistemin düzgün olması. Eğer biz 15-20 yıl önceki gibi iç piyasaya bağlı olsaydık yüzde 15 bizi öldürürdü. Ama şimdi otomotiv pazarında yaşanan düşüş bizim gibi şirketler için çok önemli değil” diye konuştu.

Yenigün, otomotivin Türk ekonomisinin en sağlam taşlarından biri olduğunu kaydetti. 1994’te ekonomik kriz yaşandığında Türk otomotiv sektörünün istihdamın yarısını kaybettiğini hatırlatan Yenigün, şöyle devam etti:

ford-otosan-genel-muduru-haydar-yenigun
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün.

“2001 krizinde çok etkilendik. 2008’deki krizde bu kadar etkisi görülmedi. Türk otomotiv piyasası yüzde 40-45 daraldı. Avrupa da krizden etkilendiği için düştü.

Ama o zamanlar biz yeni pazarlar aradık. Kostarika, Guetemala ufak ufak pazarlar ama hepsini topladığınız zaman bir kompozisyon oluştu. Özetle Türk otomotiv sektörünün bağışıklık sistemi güçlendi.”

Çarklar işliyor

Otomotiv sektörünün iç pazar, üretim ve ihracatta rekor üzerine rekor kırdığını ifade eden Haydar Yenigün, “Rekorun nedeni Türkiye iç pazarı değil.

Ama iç pazarda rekor bekleniyor. Ülkenin içinde bulunduğu genel resim ne olursa olsun ülkenin kuvveti, mekanizmaların çalışıp çalışmadığını test ettiğiniz zaman ortaya çıkıyor.

Euro ve dolar artıyor olabilir. Ancak bu hiçbir zaman çarklarda durma veya kırılmaya neden olmayacak. Doğru olanı şu anda yaşadığımız bence.

Ülkede her ne yaşanırsa yaşansın, doğru kurulmuş mekanizmanın çarkları yürüyor” değerlendirmesini yaptı.  

Kılımızı kıpırdatmasak bile para kazanıyoruz  

Haydar Yenigün 20 yıl önce sadece araç üretip sattıklarını ancak günümüzde önemli lisans gelirine kavuştuklarını söyledi.

Yenigün, “Şimdi çok olumsuz şeyler yaşansa da Ford Otosan’ın lisans geliri var. Kılımızı kıpırdatmasak kasamıza bile çok ciddi para geliyor.

Ar-Ge’den para kazanıyoruz. Ford Motor Company bize yılda 70-80 milyon dolarlık iş veriyor. Ford’un dizel motorunu geliştiriyoruz, kalibrasyon yazılımı yazıyoruz ve kamyon işi yapıyoruz” diye konuştu.  

Kriz değil geçici bir süreç 

Ekonomik yavaşlamanın ve krizin tanımını iyi yapılması gerektiğinin altını çizen Haydar Yenigün, “Bugün her şeye kriz der hale geldik. Krizin tarifini de yapmak lazım.

Yaşananlar sadece kriz mi, yoksa doğal sinüs eğrisinin yansımaları mı? Bence bu yaşadığımız kriz değil, geçici bir süreç” dedi. 

Kaslarımızı geliştirmemiz lazım

Haydar Yenigün, otomotiv sektörünün geldiği noktayı koruyabilmesi ve daha da ileri gidebilmesi için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

‘Tüm ihracat yapan, teknoloji üreten büyük şirketler için geçerli bir durum var. Bugüne kadar yaşananların hepsi bilinen, tahmin edilebilen sistemlerle geldi. Bundan sonrası tahmin edilemez.

Önümüzdeki dönemde çok bilinmez var.

Bizim geliştirmemiz gereken kaslarımız, bundan sonrası için bilinmeyeni veya sürpriz geleceği yönetebilme becerimizi artırmaktır.

Teknoloji şirketlerinin işimizi elimizden almaya çalıştığını görüyoruz. Klasik otomobilci bakarsak, cevabı bulamayız. Bakış açısını değiştirmek lazım. Geleceği okumamız lazım. 250 bin araç ihraç ediyoruz. 350 bin adete çıkarırız. Fabrikanın yanına bir fabrika daha kurarız.

Zaten kurduk, bir tane daha kurarız. Ama bundan sonra rakamların büyümesi önemli değil. Gelecek başka yönlerde gelişiyor.”

Mete Tansu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz