Ayten, biri üç silindirli iki motorla yola çıkıyor, özellikleri-fotoğrafları

 

 

Hyundai'nin Avrupa'da 500 bin adetleri hedefleyen satışlarında önemli paya sahip olacak yeni i10'un detayları ve Avrupa test sürüşleri yapıldı. Türkiye'de üretilen yeni i10 İngiltere'de 9 bin paunddan daha ekonomik araçlar listesinde en üst sıraya yerleşti.

Yeni i10 4 kişilik oturma kapasitesi, sınıfının lideri sayılacak 252 litrelik bagaj hacmi, 5 yıl garanti gibi özellikleriyle dikkat çekecek. Küçük otomobilin 252 litrelik bagaj hacmi arka koltuklar yatırıldığında 1.046 litreye yükselebiliyor.

Yeni i10 Avrupa'da 5 yıllık sınırsız garanti ile satılacak.

Yeni i10 için İngiliz ve İtalyan tüketiciler arasında bir araştırma yapıldı. Deneklere marka logosu kapatılarak gösterilen araçlar içinde i10 birinci geldi. Marka açıklanınca ilgi yüzde 12 artış gösterdi. Bu da Hyundai'nin modern premium araçlar üreten şirket algısına doğru yol aldığını gösteriyor.

Yeni i10, 11 farklı renge sahip olacak. İçeride ise  koltuk seçeneklerdi baz modellerde bej ve siyah tutulmuş. Vinil kombinasyon da seçenekler arasında ama aracın dış rengi ile uyumlu iç trim özellikleri istenirse satın alınabilecek.

Hyundai i10 ile mavi, turuncu, kırmızı ve bej renkli kaplama ve kumaş iç mekan seçenekleri donanım seviyesine göre satın alınabilecek.

 

YENİ i10 MOTOR VE DONANIM SEÇENEKLERİ

Koreli markanın yeni otomobilinde 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri yer alıyor. Motor-şanzıman kombinasyonu markanın üsselsheim HME TC'deki mühendislik ekibi tarafından geliştirilmiş.

Yeni i10'da artık Hindistan'da üretilen 1.1 litrelik benzinli motor yer almıyor. 

Onun yerine markanın yeni nesil 1.0 ve 1.25 litrelik motorları görevi devraldı. Yeni motorlar markanın Kappa motor ailesi üyelerinden seçildi. DOHC adı verilen üstten çift kam mili, değişken sübap zamanlaması (CVVT), dökme demir gömlekleryle sert dökme alümidir kapağı, hafif bağlantı çubukları gibi özellikleriyle dikkat çekiyor.

üç silindirli 1.0 litrelik motor 67 beygir güç ve 94 nm tork üretebiliyor. Maksimum gücü, önceki nesil i10'a göre 700 devir daha aşağıda üretebiliyor.

1.0 litrelik motor, fabrika üretimi LPG seçeneğiyle de satışa çıkacak.

Toplam satışların yüzde 25'inin ise 1.25 litrelik yeni motor ile gerçekleşmesi bekleniyor. Bu motor 6000 devirde 87 beygir güç ve 120 nm tork üretebiliyor.

Hyundai her iki benzinli motor seçeneği için de manuel ve otomatik vites seçeneklerini sunabiliyor.

Yeni i10'da 1.0 litrelik motor baz alınarak bir de bluedrive versiyon geliştirildi. Tamamen yakıt tüketimini kısma üzerine kurgulanan bu seçenek de yollara çıkacak. 

 

1999 yılında Avrupa'da küçük araç satışına başlayan Hyundai, 15 yılda 865 bin araç sattı. O tarihlerde Atos adıyla satılan küçük Hyundai'ler daha sonra Getz adıyla yoluna devam etmişti. 2007 yılında yola çıkan i10 satışları ise Avrupa'da 107 bin adeti buldu. 2010 yılında markanın Avrupa'da en çok satılan modeli olan i10 ile Hyundai'nin 2016 yılı satışlarının 1.4 milyon adete çıkacağı ileri sürülüyor. Yılda 74 bin adetlik satış hedefleyen yeni i10 için ilk siparişler Frankfurt Otomobil Fuarı sırasında gelmişti.

 

Sadece İzmit fabrikasına 475 milyon euro yatırım yapılarak eklenen yeni i10 üretimi için 170 robot görev yapıyor. Saatte 36 otomobilin üretilebildiği İzmit Ali Kahya tesislerinde i20 ile birilkte üretim 200 bin adeti görecek.

Yeni i10 Avrupa'da kasım ayına kadar piyasaya çıkmış olacak. İzmit'te üretilecek araçların yüzde 90'ı Avrupa'ya ihraç edilecek. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz