Avrupa’ya dışarıdan gelen 7 otomobilden biri Türkiye’den


Yılın ilk 3 ayında 5,1 milyar dolar ihracat yapan otomotiv sektörü bunun 2,9 milyar dolarını ana sanayi, 2,2 milyar dolarını ise yan sanayi olarak gerçekleştirdi. Türkiye Avrupa'da devam eden kriz nedeniyle otomotivde Kuzey ve Güney Amerika ile Uzakdoğu'ya kadar uzanan birçok yeni pazar kazandı. Ancak, Avrupa Birliği halen en önemli ihracat pazarı özelliğini koruyor. 2015 sonrası da yeniden çıkışa geçmesi halinde ise Türkiye elindeki yeni pazarlarla birlikte ihracatını da otomatikman yukarı taşımış olacak. Booz & Company danışmanlık şirketinden elde edilen verilere göre Türkiye'de otomotiv sektörü 2015 yılına kadar üretimde yüzde 2,6 oranında büyüyecek. Rusya'da bu rakamın yüzde 4,8 olarak, Polonya'daysa yüzde -6,7 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Aynı oranın Fransa'da yüzde 1,8, Almanya'da yüzde 0,8, İngiltere'de yüzde 5,5 ve İspanya'da yüzde -0,3 olacağı öngörülüyor. Önceki yıl Avrupa Birliği ülkelerinin en çok binek araç ithal ettiği ilk 4 ülke ise yüzde 27,5 ile Japonya, yüzde 19,5  ile ABD, yüzde 14,1 ile Güney Kore ve yüzde 13,9 oranla Türkiye oldu. Bu rakamların da işaret ettiği eğilimler sebebiyle otomotiv üreticileri operasyonlarını Türkiye, Meksika ve Tayland gibi gelişmekte olan ülkelere kaydırmaya başladı.

Dünyada özellikle yan sanayi şirketleri bu eğilimin farkında. Dün sona eren Automechanika fuarında Çinlilerden Suriyelilere kadar birçok ülkenin katılım göstermesi bunun göstergelerinden biri. Fuar kapsamında birçok ortak üretim ya da işbirliği de imzalandı. Dünyanın önde gelen yedek parça üreticilerinden Mahle Grubu Türkiye'deki ağırlığını artırmaya karar verdi. Dünyanın önde gelen 30 otomobil yedek parça üreticisinden biri olan grup, Volkswagen, Renault, BMW ve Mercedes-Benz motorları için turboşarj ürünleri de üretmeye başladı.

Fuarda dünyanın 1 numaralı akü üreticisi Johnson Controls ile Türkiye'den Karat Güç Sistemleri ortaklığını açıkladı. Şirket özellikle dünya çapında yaygınlaşan stop and start (mikro hibrid) sistemlerine akü sağlama konusunda lider konumda.

Yine dünyanın en büyük madeni yağ üreticileri arasında yer alan Wolf Oil de Türkiye'de rafineri kurarak üretim yapmaya başlamaktan Türkiye'yi Ortadoğu'nun üssü yapmaya kadar uzanan geniş bir yatırım paketi açıkladı. Günay Otomotiv'le 7 yıldır Türkiye'de olan şirketin yıllık dünya çapındaki cirosu 15 milyar Euro'yu buluyor. 
 

Yakında yola şık SUV olarak çıkacak

Citroen'in DS3, DS4, DS5'ten oluşan DS serisi yeni bir modele hazırlanıyor. Wild Rubis konsept serinin kısa bir süre sonra yola çıkması muhtemel SUV modelinin sinyallerini veriyor. Önümüzdeki hafta Çin'in Şanghay kentindeki otomobil fuarında sergilenecek yeni konsept Numero 9 konseptinin izlerini de yansıtıyor. Otomobil, 4.7 metre uzunluğa sahip. Modelin tasarımında DS serisinin tüm ayırt edici özellikleri ön plana çıkıyor. 
  
En ekonomik Maserati geliyor 
Fiat bünyesindeki lüks otomobil markası Maserati, en küçük 4 kapılı modeli Ghibli'yi Şanghay fuarında ilk kez sergileyecek. Arkadan itişli olarak tasarlanan model ilk kez 3 litrelik dizel motor ve Grand Cherokee'de de kullanılan 3 litrelik benzinli motorlarla yola çıkacak. Şirket, geçen yıl 6 bin 288 olan satış rakamını bu modelin de katkısıyla 2015'te 50 bine taşımayı hedefliyor. Ghibli BMW 5 serisi ve Mercedes-Benz E serisi gibi rakip olacak. Model yaz aylarından itibaren Avrupa'da 70 bin Euro başlangıç fiyatıyla satışa çıkacak. Türkiye'de ise bu yıl 50 adet satılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz