Avrupalı patrondan önemli itiraf

Frankfurt'ta birbirinden alımlı otomobiller birbirleriyle yarışırken fuarda hazır bulunan yöneticilerin gündeminde Avrupa’daki büyük ekonomik kriz vardı.

22 Eylül'deki seçim öncesinde fazla gürültü çıkarmadan fuarı gezen Angela Merkel, Alman CEO'larca da ağırlandı.

Bunlardan biri de Alman devi Volkswagen Grup standında, markanın 100 km'de 0.8 litre yakıt tüketen yeni dizel hibrit otomobilinin önünde gerçekleşti. Sadece 250 adet üretilecek olan bu inanılmaz otomobilin fiyatının 125 bin euro olduğunu da belirtelim.

VW Başkanı Martin Wintercorn, fuar ve Avrupa krizi ile ilgili görüşlerini açıklarken, çarenin fabrika kapatmadan geçtiğini itiraf etti.

Türkiye'de yeni yatırım yapması düşünülen ve bu konuda çok yazılıp çizilen bir markanın en tepe isminin krizden çıkışta çareyi 10 fabrika kapatmada göstermesi, ilginç bir anakroni oluşturuyor.

TALEP ABD, ÇİN ve RUSYA'DA

Kapasite azaltmak adına böyle bir adımın atılması gerektiğini söyleyen Winterkorn; ABD, Çin ve Rusya’da Volkswagen’e olan yüksek talepten dolayı kendilerinin fabrika kapatmaya ihtiyaçları olmadığının altını çizdi.

Batı Avrupa’da gelecek yılın sonuna kadar Ford, Opel, PSA/Peugeot-Citroen ve Volvo’nun üretim yaptığı 5  üretim tesisi kapatılacak.

Winterkorn, Avrupa'daki talep fazlası için bunlara ek 5 fabrkanın daha kapatılması gerektiğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz