Avrupa’da satılan 10 araçtan biri Renault-Dacia oldu

Fransız otomotivinin önemli markası Renault, kanatları altındaki Dacia ile birlikte bu yılın ilk 6 ayında satışlarını artırdığını açıkladı.

Şirketin Avrupa’daki satışları yüzde 14 gibi önemli oranda bir artış kaydetti. Avrupa dışındaki satışları ise Afrika, Ortadoğu, Hindistan Bölgesindeki ivme ile birlikte yüzde 12,5 oranında arttı.

Şirket yaptığı açıklamada Renault Grubu’nun büyümesinin, yıl boyunca devam eden pek çok yeni lansmanla devam edeceği bilgisine de yer verdi.

Türkiye’de ise Renault Grubu 79 bin 268 adet satış rakamı ile yüzde 1.4 büyüyen pazarda satışlarını yüzde 16.8 oranında artırdı ve toplam pazarda 2,4 puan artış kaydetti.

2016’nın ilk yarısında yüzde 2,5 oranında artan global otomotiv sektöründe Renault Grubu’nun satışları yüzde 13,4 artarak 1,57 milyon araç düzeyine erişti.

Yüzde 9,6 oranında büyüme gösteren Avrupa otomobil pazarında yüzde 14’lük büyüme yakaladı. Bu da, yılın ilk yarısında 968 bin 603 adetlik araç satışı anlamına geliyor.

Bu da Renault ve Dacia satışlarının Avrupa’daki satışların yüzde 10’undan biraz daha fazlası anlamına geliyor.

Renault markası Kadjar, Espace, Talisman ve yeni Megane ile birlikte yenilenen ürün gamı sayesinde yüzde 15.6’lık büyüme gerçekleştirdi.

Clio 4 Avrupa’nın en çok satan ikinci modeli durumunda. Captur ise Avrupa’da kendi sınıfında lider crossover pozisyonunda. Elektrikli otomobil pazarında ise Renault’nun pazar payı yüzde 27’ye erişti. ZOE’nin satışları yüzde 40 oranında artış kaydetti.

Dacia’nın satışları ise yüzde 9 yükseldi.

Uluslararası alanda ise Rusya, Brezilya ve Cezayir’deki dalgalanmalar yerel otomotiv pazarlarında ağırlığını hissettirmeye devam etti. Ancak Grup her üç ülkede de pazar payını yükseltti.

Grup’un bu gücü Hindistan, Türkiye, Arjantin ve İran gibi ülkelerdeki ivmeyle bir araya geldiğinde her bölgede pazar payının artması mümkün oldu.

Lansmanından beri 150 bin sipariş alan Kwid pazar payını 2.3 puanlık artışla yüzde 3.8’e ulaştırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz