Avrupa’da kar marjları düştü, artık yerinde üretmek lazım

0

 

Avrupa'da kar marjları çok düştü

sattığımız yerde üretmek isteriz

General Motors’un (GM) amiral gemisi Chevrolet’nin Avrupa operasyonunun başına geçen Susan Docherty, “Sattığımız yerde üretmek isteriz. Ancak henüz Avrupa için Kore dışında hangi ürünlerin üretileceğine ilişkin bir karar bile yok” dedi. Cenevre'de Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Docherty, Türkiye’nin özellikle yan sanayi açısından önemini bildiklerini belirterek, “Elbette en ideal olanı, sattığımız yerde üretebilmemiz. Güney Kore’de üretilen modellerin hangilerinin Avrupa’daki bantlara taşınacağına bile henüz karar verilmiş değil. Burada birçok unsura bakmamız gerekiyor” diye konuştu. Spark, Aveo, Orlando Captiva veya Cruze’un Avrupa’da üretilmesi kararını verirken, en önemli unsurun lojistik masrafları olacağına değinen Docherty, “Kar marjları Avrupa’da kritik seviyelerde. Ayrıca sürekli dalgalanan döviz kurları da önemli. Bu nedenle rekabetçi olmalıyız” açıklamasını yaptı. Docherty, “Bu yüzden şu aşamada nerede üretebiliriz sorusuna verebildiğimiz tek cevap yine Kore. Kore’de iki milyon araç üretiliyor bizim için. Elbette bir karar vereceğiz, ancak bu kararı hemen şimdi almamız zor” diye konuştu.Türkiye'ye övgüler yağdıran Chevrolet Avrupa Başkanı Docherty, şöyle devam etti: 2007 yılında Türkiye’de 5 bin otomobil satmış, 1.4’lük pazar payına ulaşmıştık. Geçen yıl 24 bin adede yakın Chevrolet satıldı, pazar payımız 3.9 seviyelerine geldi. Satışlarımızı 4 yılda beşe, pazar payımızı iki katına çıkarttık. Söylemek istediğim, her bir ülkede pazar paylarımız ve sattığımız adetler yıldan yıla yükseliyor. Türkiye’deki gelişimimiz, bence diğer Avrupa ülkelerinde ne yapmak istediğimizin en mükemmel örneği.”

—//—//—//—//—//—//—

Çaktırmadan Gölcük'te binek oto Ford'u ürettik 

Ford Otosan, 1 milyar doların üzerinde yatırımla ortaya çıkaracağı 3 yeni modelin ilkini sır perdesini Cenevre Otomobil Fuarı'nda kaldırdı. Şirket, bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla satışa sunucağı Tourneo Custom ile Avrupa Birliği'nde (AB) yayılan borç krizini atlatmayı hedefliyor.

Şirket, yeni modeliyle 30 yeni pazarı daha keşfedecek.  Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kocaeli fabrikasında bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla seri üretimine başlanacak Tourneo Custom Concept modeliyle Ford'un yeni bir sınıfa girdiğini belirterek, "Aracın üzerinde 2.5 yıldır çalışıyoruz. Tourneo Costom Concept çok kaliteli ve şık oldu. İç mekanı tamamen binek otomobil konforunda. Rakiplerimizin üzerinde performans göstereceğimize inanıyorum" diye konuştu. Tourneo Custom'ın binek otomobilden farksız olduğunun altını çizen Yenigün, şöyle devam etti: "Aracı ilk olarak 3 ay önce test ettim. Kullanımı otomobil gibi çok rahat. Esasında biz çaktırmadan binek otomobil üretmiş olduk.

Tourneo Custom Concept'te Microsoft'un tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak SYNCTM teknolojisi de yer alacak. SYNCTM, internete bağlanmaktan kendi kendine acil yardım çağrısında bulunmaya kadar kullanıcısına çok farklı özellikler sunuyor. SYNCTM, neredeyse her dili anlıyor ve konuşuyor. 10 bin komutu anlayan sisteme istediğiniz şarkıyı söyleyip dinleyebilir, klimanızı açtırabilir veya cep telefonundan numara söyleyip arayabilirsiniz. Aracın kısa ve uzun şasisi olacak. 2012'nin üçüncü çeyreğinde piyasaya sunacağız. İsmi o dönemde belki değiştirebiliriz ama şimdilik binek versiyonunu Custom ticari araç versiyonunu Tourneo olarak adlandırdık. Bu yıl 24 bin Tourneo Custom Concept satmayı hedefliyoruz."

Lokomotif ticari araç modelleri Transit'in yenisinin de 2013'te piyasaya sunulacağını ifade ederek, "Modellerin üretim dağılımını yaparsak, Transit ve Tourneo Custom'dan toplam 290 bin adet üretiriz. 170 bin adedi Transit, 120 bin adedi Tourneo Custom olur. Yepyeni mini hafif ticari aracımızdan da 100-110 bin adetlik üretime ularışız. Böylece Ford Otosan'ın toplam üretimi 420 bin adet olur" dedi. Tourneo Custom Concept'in Ford Otosan'a yeni pazarlar açacağını ifade eden Haydar Yenigün, "Halihazırda 60 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tourneo Custom Concept'le ihracat pazarlarımızı 90'a yükselteceğiz. Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelere gireceğiz" diye konuştu.

Yeni fabrikanın temeli 26 Mart'ta atılıyor

Haydar Yenigün, yeni mini hafif ticari aracın üretileceği fabrikanın temelinin 26 Mart'ta açılacağını belirtti. Yenigün, üretecekleri yeni aracın da Tourneo Custom gibi Ford için yeni bir sınıf olacağını belirterek, "Mini hafif ticari modelimizde Tourneo Custom'daki gibi binek otomobilin çizgileri ve konforu olacak" dedi. Ford Otosan, yeni mini hafif ticari araç için Kocaeli fabrikasının yanına Yeniköy mevkine bir tesis daha kurmuş olacak. 205 milyon euro lira yatırımla kurulacak fabrika, 110 bin araç kapasiteli olacak. Fabrikanın 2013'te seri üretime geçmesi planlanırken, 1.500 kişi işe alınacak. Ford Otosan, Kocaeli, Eskişehir'le birlikte fabrika sayısını üçleyecek.

-//—//—//—//—//—//—//—

Türk malı taksi Cenevre'den sonra Londra'da görücüye çıkacak

Cenevre Otomobil Fuarı'nda ilk kez V1 konseptinin hem binek hem de taksi versiyonunu sergileyen Karsan, dev bir adım atmak üzere. Şirket, 2014 yılının ilk yarısında yollara çıkacak aracı tüm dünyaya pazarlayabilmek için rood show'a çıkıyor. V1'in taksi versiyonunu dünyadaki 40 mega kente satmayı hedefleyen Karsan, Cenevre'den sonra ilk çıkarmasını taksileriyle ünlü Londra'da yapacak. Şirket, Mayıs ayında Londra'ya giderek, aracın tanıtımını ve pazarlamasını gerçekleştirecek. Karsan, farklı tasarıma sahip taksileriyle ünlü Londra pazarına girerek, aracın rüştünü ispat etmesini hedefliyor. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, 15 büyük metropolü titiz bir şekilde incelediklerini belirterek, "Londra, İstanbul başta olmak üzere tüm metropollere hedefimizde" dedi.  Koç ve Şahenk'ten tam not Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkan yüzde 100 yerli otomobil Karsan V1'e Türk işadamları büyük ilgi gösterdi. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, aynı zamanda kızkardeşi Suna Kıraç'la evli olan Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç'ı bu önemli gününde yalnız bırakmadı ve standı gezerek V1'i yakından inceledi. Jan Nahum, Rahmi Koç'un aracı beğendiğini belirterek, "Kendisi sağolsun bizi ziyaret etti. V1'le ilgili bilgiler aktardık. Rahmi Bey aracımıza da bindi ve iyi dileklerini iletti" dedi. Nahum, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feri Şahenk'in de Karsan standını gezdiğini söyledi ve ekledi: "Ferit Bey, aracı çok beğendi ve tebrik etti."

—//—//—//—//—//—//—

Kia'nın dünyaca ünlü Baş Tasarımcısı Peter Schreyer'den

Türkiye'ye ilginç öneri:

'Yerli oto makul fiyatlı küçük SUV olabilir'

Audi TT, Volkswagen New Beetle, 4. kuşak Golf döneminde kült olmayı başarmış otomobillere imza atan, Kia'ya geldiğinden bu yana markanın Sorento, Soul, Sportage, Ceed gibi tüm modellerine eli değen ünlü tasarımcı Peter Schreyer'den yerli otomobille ilgili ilginç öneri geldi. Cenevre Otomobil Fuarı'nda sorularımızı yanıtlayan Schreyer, Türkiye'nin ne tip bir otomobil tasarlarsa başarılı olacağını anlattı. Yeni bir marka yaratmanın zor olduğunu ifade eden Peter Schreyer, “Bu kesinlikle çok zor bir hedef. Çünkü günümüzde otomotiv sektörü tamamen markalara bağımlı hale geldi ya da müşteriler araçları marka bilinciyle talep etmeye başladı. Tabii burada mutlaka Türk Hükümeti'nin de vizyonunun ne olduğunu bilmek gerekiyor. Eğer vizyon sadece bir fabrika kurmak, bir dünya markasını davet edip onun araçlarını üretmek ise bu zaten yapılıyor. Çok da zor değil” açıklamasını yaptı. Schreyer, yerli aracı şöyle tarif etti: “Türkiye'nin böyle bir yolculuğa başlaması halinde hangi sınıfta nasıl bir otomobil üretmesi gerektiğini söyleyebilmem için pazarı çok iyi bilmem gerek Ancak Türkiye öğrendiğim kadarıyla küçük, kompakt ve orta sınıf araçların ilgi gördüğü bir ülke. Bu durumda B ya da C sınıfında, yani Kia Sportage sınıfı ve hatta onun bir alt sınıfında bir SUV'nin Türkiye'de üretilmesi şansı olduğunu kestirebilirim.” Kia'nın Baş Tasarımcısı, “Türkiye çok çok büyük bir ülke, yapılacak otomobilin sadece İstanbul gibi büyük şehirlerde değil, üretilecek çeşitli versiyonlarının Anadolu yollarında da rahatlıkla kullanılması gerektiğini düşünüyorum” sözleriyle ortaya çıkacak ürünün farklı versiyonlarının da düşünülmesi gerektiğine değindi.

Peter Schreyer, “Bu aracın mutlaka arazi kabiliyetinin olması gerektiğini kastetmiyorum. Ama kırsal alanda yaşayanların ihtiyaçlarını da görebilecek kabiliyetlere sahip olması gerektiğini söylüyorum” diye konuştu. Yerli modelin ucuz olmasının cazip olmak için yeterli olmadığını savunan ünlü tasarımcı, rekabetçi ve daha önemlisi talep yaratacak bir araç olması gerektiğini kaydetti. Schreyer, makul fiyata satılabilecek küçük sınıfta bir SUV'nin çok olumlu imajı olabileceğine sözlerine ekledi.

—//—//—//—//—//—//—

2 milyar $ eksiden

426 milyon $ artıya geçtik

Otomotiv üretimi ve ihracatı yılın ilk 2 ayında frene bastı ancak iç pazardaki daralmaya paralel motorlu taşıtlardaki dış ticaret dengesi yeniden artıya geçti. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) verilerine göre, Ocak-Şubat döneminde toplam üretim yüzde 6, otomobil üretimi yüzde 14 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 179 bin adede geriledi. İlk 2 ayda üretim minibüste yüzde 35, otobüste yüzde 12, kamyonette yüzde 3 oranında arttı, küçük kamyonda yüzde 11, büyük kamyonda yüzde 7, midibüste yüzde 3 oranında azaldı. Ocak-Şubat döneminde otomotiv ihracatı ise yüzde 8 oranında azaldı. Binek oto ihracatı da yüzde 5 geriledi. Yıllık ilk 2 ayında toplam ihracat 125 bin adet, otomobil ihracatı 54 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, ticari araç ihracatı yüzde 5 düşüş ile 54 bin adet oldu. OSD'nin açıklamasında, "Ticari araçlar ve özellikle ÖTV artışına maruz kalan hafif ticari araçlarda, 2011 yılı son aylarında başlayan talep azalmasının giderek büyüyen boyutu, 2012 yılı ilk 2 aylık dönemde de ihracattaki daralma ile birlikte üretimi olumsuz etkilemeye devam ediyor" denildi.

Cenevre Otomobil Fuarı'nda sorularımızı yanıtlayan OSD Başkanı Kudret Önen, özellikle mevsim normaline göre daha sert geçen kış nedeniyle yılın ilk 2 ayında otomotiv pazarının olumsuz etkilendiğini söyledi. Önen, "İç pazar Ocak-Şubat döneminde yüzde 32 daralarak, yaklaşık 75 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Satışlara bağlı olarak üretim azaldı. AB'deki kriz de ihracatı olumsuz etkiledi" dedi. Önen, otomotiv sektörü için sevindirici konunun ise motorlu taşıtlarda dış ticaret dengesinde yaşandığını söyledi. Önen, şunları kaydetti: "İç pazar daraldığı için ithalat azaldı. İlk 2 ayda motorlu taşıtlarda dış ticaret dengesi 426 milyon dolar fazla verdi. Binek otomobilde artıda… Bu oldukça sevindirici."Kudret Önen, Nisan ayıyla birlikte pazarın canlanmasını umduklarını belirterek, "Üretimin de 2012'de 2011 seviyesinde 1.2 milyon adet olmasını bekliyoruz" dedi. Geçen yıl taşıt araçları ihracatı 15 milyar 446 milyon dolar, ithalatı 16 milyar 782 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2011'de taşıt araçları dış ticaretinde, ihracat/ithlat oranı 0.92 düzeyine geriledi. Böylece 2010'da 348 milyon dolarlık dış ticaret fazlası, 1 milyar 336 milyon dolarlık eksiye döndü. Geçen yıl toplamında otomobil ihracatı ise 6 mlyar 845 milyon dolar, ithalatı 8 milyar 475 milyon dolar oldu. 2010'daki 610 milyon dolarlık dış ticaret açığı katlanarak, 1 milyar 990 milyon dolara yükseldi.Otomotiv sektörünün yeniden fazla vermesine hiç kuşkusuz en çok sevinen bu konuda sürekli otomotivcileri uyaran Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün olacak. Yerli otomobil projesine büyük mesai harcayan Bakan Ergün, dış ticaret konusunda otomotivcilere seslenerek “Satılan araçların üçte ikisi ithal. Demek ki tüketici üretilen modellerden tatmin olmuyor. Bu yüzden ithalat arttı. Rakamlar tehlikeli boyuta geldi, bunun uyarmak lazım” uyarısında bulunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here