Avrupa’da işler karışıyor; VW, Marchionne’nin istifasını istedi

 

Volkswagen ve Fiat arasındaki rekabet kavgaya dönüştü

 

Avrupa kökenli iki otomotiv üreticisinin arasındaki rekabet giderek büyüyor. 

Almanya'nın önde gelen otomobil üreticilerinden Volkswagen ve İtalyan otomobil devi Fiat arasındaki çekişme adeta "kavgaya" dönüştü. Her iki otomotiv şirketi de birbiriyle aynı sınıfta araçlar üretirken, şirketler arasında yaşanan rekabet fiyatlara yansıdı, ardından da yerini sert söylemlere bıraktı.

New York Times gazetesine konuşan Fiat CEO'su Sergio Marchionne, Volkswagen'in fiyatları aşağı çekerek haksız rekabet yaptığını ve bu şirketle aralarında 'kanlı bir çatışmanın' yaşandığını iddia etti.

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren ve tasarruf tedbirleriyle ayakta kalmaya çalışan İtalyan devi, hâlihazırda fabrika kapatma ve işçi çıkarma gibi konularla da gündeme geliyor. İtalyan rakibinin aksine Çin ve Amerika pazarlarında satışları oldukça iyi seyreden Volkswagen ise, Avrupa'daki diğer üreticelirin tersine başarılarını

 

VW'YE GÖRE MARCHIONNE İSTİFA ETMELİ

İki şirket arasında basına yansıyan tartışmalarla ilgili bir açıklama yapan Volkswagen İletişim Şefi Stephan Grühsem ise Marchionne'nin açıklamalarını kınadı ve kendisinin Avrupa'da 18 otomobil firmasını temsil eden Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği ACEA Başkanlığı'ndan istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 

Avrupa otomobil pazarında yaşanan daralma Haziran ayı ile birlikte Almanya'da da görülmeye başlandı. Avrupa'daki rekabetin bugünkü yansımaları fiyatlarda yüzde 30'a varan düşüşleri beraberinde getirdi.

Yaşanan kriz ortamının lüks sınıfta Mercedes, BMW ve Audi markaları arasındaki savaşı da artıracağına kesin gözle bakılıyor.

 

 

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here