Avrupa’da düşüş 18. ayına girdi

Avrupa'da düşüş sürüyor

Ekonomistlerin henüz düşüşün önünü göremediği günümüz koşullarında dünyaca ünlü markaların satış kayıplarının önüne geçmek için Türkiye, Rusya, Çin, Brezilya gibi pazarlara yöneliş artarak devam ediyor.

Avrupa otomobil pazarındaki satışlar mart ayında yüzde 10 düşüş yaşadı.

Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerindeki geçen yılın mart ayında 1.5 milyon araç satılmıştı. Bu yıl 1.35 milyona düşen bu satış adedi, 2013’ün ilk çeyreğinde gerçekleşen satışların geçen yıla göre 9.7 düşmesini beraberinde getirdi. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin verdiği bilgiye göre yılın ilk çeyreğinde Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde toplam 3.1 milyon adet araç satıldı.

18 aydır durmaksızın satışların düştüğü Avrupa’da, mart ayında en büyük kaybı yüzde 17’lik düşüşle Avrupa’nın 5 büyük otomobil pazarından biri olan Almanya yaşadı. Buna karşılık bir diğer büyük pazar İngiltere yüzde 5.9 yükselişle mart ayında da satışlarını yükseltmeye devam etti.

Almanya’nın durumuyla ilgili açıklama yapan analist Hans-Peter Wodniok, insanların artık büyük gelecek kaygıları olduğunu ve bu sebeple araba almaktan vazgeçtiklerine değinerek; “Almanya’daki araba patlamasının sonuna gelindi” şeklinde konuştu.

Satışlardaki düşüşler otomobil üreticilerinin arasındaki rekabeti daha yoğun hale getirdi. Özellikle en büyük 5 Avrupa pazarında (Fransa, İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere) perakende satışlardeki kampanyalar neredeyse yüzde 13 indirim boyutlarına yükseldi. Reuters’ın haberine göre ocak-şubat ayları arasında otomobil başına 2 bin 400 Euro’ya yakın fiyat indirimi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz