Avrupa Birliği kararını verdi; Dizel ve Benzinli araçlar tarihe karışıyor

Uzun süredir içten yanmalı motorların yasaklanması konusunda karara varamayan Avrupa Komisyonu; 2035 yılından sonra hayata geçecek olan dizel ve benzinli araçlar hakkındaki yasaklama önerisini resmen açıkladı. Çevreci olmasına rağmen hibrit ve LPG’li araçlar da Avrupa’nın 2050’de tam karbon nötrlüğüne ulaşma hedefinden etkilendi.

Zararlı karbondioksit emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 55 oranında azaltmaya yönelik bir iklim reformu önlemleri paketi olan “55’e Hazır” planı; 2035’ten sonra tescil edilen tüm yeni arabaların sıfır emisyona sahip olması gerektiği anlamına geliyor.

Yasak yalnızca benzinli ve dizel motor ünitelerini değil, hibrit ve LPG’li araçları da etkiliyor. Böylece yeni otomobil pazarında sadece elektrikli ve hidrojenli araçlar kalacak.

Avrupa Birliği’ne üye devletlerin elektrifikasyona geçişi kolaylaştırmak için; büyük otoyollarda düzenli şekilde, elektrikli otomobiller için her 60 kilometrede bir ve hidrojen için her 150 kilometrede bir yakıt ikmali noktası oluşturması gerekli olacak.

Volkswagen içten yanmalı motorları bırakıyor

Hibrit Araçlar İçin Halen Fırsat Var

Dizel ve benzinli araçlar hakkında karır alınırken; Fransa’nın emisyonlarda yüzde 55’lik bir azalmayı destekleyeceği, ancak hibrit otomobillerin daha uzun bir süre piyasada kalması konusunda ısrar edeceği netleşti. Bunun üzerine, Başkan Emmanuel Macron, Fransa’nın önde gelen otomobil ve ekipman üreticilerinin temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Schoyer de değişimin gerekli olduğu konusunda kararlıydı. Ancak, otomobiller için yeni çevre standartlarının teknik olarak uygulanabilir olması gerektiği konusunda uyarı yaptı. Ayrıca plug-in hibritlere karşı daha hoşgörülü bir tutum ve ağır kamyonlar için hidrojene daha fazla vurgu yapılması çağrısında bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz