Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu

Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu
avrasya_tuneli_logoCumhurbaşkanı Erdoğan, açılışına az süre kalan ve Avrupa ile Asya’yı karayoluyla Marmara Denizi’nin altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli geçişinden sonra bir açıklama yaptı.
Daha sonra konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Avrasya Tüneli’nin geçiş fiyatının 4 dolar artı KDV olacağını söyledi.
cumhurbaskani-avrasya-tuneli-5
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Tüneli’nden kendi kullandığı otomobiliyle ilk geçişi yaptı.
 Tünel Aralık’ta açılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımında son aşamaya gelinen Avrasya Tüneli’nden kendi kullandığı otomobiliyle ilk geçişi yaptı.
Erdoğan’ın Avrasya Tüneli geçişinde yanında Başbakan Binali Yıldırım da bulundu. Test sürüşünün ardından Erdoğan ve Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 avrasya tunel_kesiti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Avrasya Tüneli’nin son testini bizler yaptık. 20 Aralık’ta inşallah açılışını aziz milletimizle birlikte yapacağız. ‘Bırakın canım bunlar palavra’ diyenler aldandı. Bunlar hayata geçirildi.
Bizler doymadık dedik, çok çalışacağız. 29 Ekim 2013’ten bugüne 156 milyon Marmaray’dan, Asya kıtasından Avrupa’ya, Avrupa kıtasından Asya’ya geçmiş oldu. Bunlar hayaldi gerçek oldu.”
avrasya-tuneli-baglanti-yolu-1
Avrasya Tüneli bağlantı yolu

26 YIL BU FİRMALAR İŞLETECEK

Erdoğan, “Türk Kore işbirliği ile aslında inşa süresi ile işletme süresi bir arada olmak kaydıyla 30 yıl 6 ay. Şu andan itibaren 20 Aralık’tan itibaren 26 yıl bu firmalar burayı işletecek.
Yap işlet devret sistemi ile daha sonra devletimize burası bırakılacak. Bu anlayış aslında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devlet olarak devletin işletilmesinde bir bütçe yapma anlayışının nasıl olacağını 14 yıl içinde ülkemizde gösterdik. Bu bütün yatırımlarımıza hız kazandırdı” dedi.

avrasya-tuneli-baglanti-olu-2

BAŞBAKAN YILDIRIM:

“İstanbullu 2013’den beri trafik derdi çekmeden geçiyor”

Başbakan Binali Yıldırım, “Sayın Cumhurbaşkanım, bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Başbakanlığınız döneminde İstanbul’un ulaşım sorunlarını çözmek dünya şehri İstanbul’a büyük projeler kazandırmak için verdiğiniz talimatlar birer birer yerine getiriliyor. 150 milyon İstanbullu 2013’ten beri trafik derdi çekmeden 2 dakikada bir kıtadan başka bir kıtaya geçmenin rahatlığını, konforunu yaşıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz