Autoshow’da şok! 16 marka katılmıyor

 

Autoshow’da şok 16 marka katılmıyor

2016’yı üretim, ihracat ve iç pazar satışlarında rekorla kapatmaya hazırlanan Türk otomotiv sektörü 2017 planlarını şimdiden yapmaya başladı.

Şirketler ÖTV artışı, dalgalanan döviz kuru, jeopolitik ve küresel gelişmeler nedeniyle otomotiv pazarının önümüzdeki yıl yüzde 15 daralacağını öngörürken, en büyük şok Uluslararası İstanbul Autoshow Fuarı’nda yaşanacak.

Paris’teki fuara da bazı markalar katılmamıştı.

Milyon euroluk standlar kurulmayacak

16 otomotiv markası, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından 21-30 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek organizasyona katılmama kararı aldı.

Volkswagen (VW), Audi, Porsche, Skoda, Seat, Bentley, Lamborghini ve Bugatti’nin Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv, Citroen, DS, Subaru, Infiniti, Kia, Mazda, Volvo ve Suzuki, İstanbul Autoshow 2017’ye iştirak etmeyecek.

Volvo’nun yeni stratejisi doğrultusunda Autoshow’da yer almayacağı bilinirken, toplam otomotiv pazarının lideri VW başta olmak üzere birçok markanın fuarda yeni modellerini sergilemeyecek olması büyük sürpriz oldu.

Autoshow’a neden kaltılmıyorlar?

Şirketler Autoshow’a katılmama nedeni olarak yüksek maliyetleri ve yeni modellerin piyasaya çıkış tarihlerinin fuarla uyuşmamasını gösteriyor. Markalar 1-2 milyon euroluk stant maliyetlerinin kendilerini zorladığını, fuar yerine farklı stratejilerle yeni ürünlerini tüketicilerle buluşturacaklarını kaydediyor.

 

Özellikle Kia, fuarlara dünyanın en ünlü isimleriyle katılmasıyla dikkat çekerdi.

Satışlara doping oluyor

2 yılda bir düzenlenen Uluslararası İstanbul Autoshow‘da sergilenen yeni otomobiller vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken, fuarda gerçekleştirilen sıcak temaslar ve satışlar da pazarın canlı geçmesine katkı bulunuyor.

22-31 Mayıs’ta düzenlenen İstanbul Autoshow 2015’e katılan 37 marka 500’ün üzerinde modeli tüketicilerle buluşturmuştu.

Fuarda Fiat Egea Sedan ile VW Caravelle’in dünya lansmanları yapıldı. Autoshow’u 600 bin kişi gezerken, binlerce sipariş alınmıştı.

Paris’te de 7 fire vardı

İstanbul Autoshow’da yaşanan bu gelişme, otomotiv sektöründe ilk değil. Son yıllarda şirketlerin bazı fuarlara katılmadıkları dikkati çekiyor. Jaguar, Land Rover, Tesla ve Mini bu yıl Detroit Otomobil Fuarı’na katılmamıştı. Son gerçekleşen Paris Fuarı’na da Ford, Mazda, Aston Martin, Rolls-Royce, Volvo, Bentley, Lamborghini, yüksek maliyetler ve farklı tanıtım stratejileri nedeniyle yer almamıştı. Dev markaların yeni dönemde yeni model tanıtımları için dijital başta olmak üzere farklı yöntemler tercih etmesi, otomobil fuarlarının geleceğini tartışmaya açmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz