Online fuarla Amerika pastasını arttırmak istiyorlar

Otomotiv sektörü bu yıl 30 milyar dolarlık ihracat çıtasını tekrar aşmayı hedefliyor. Geçen yıl 25.5 milyar dolara gerileyen Türkiye’nin ihracat lokomotifinde bu yıl devam eden krizlere rağmen hedef yeniden 2019 yılı rakamlarını yakalamak olacak. Büyüme planlarından biri olan Amerika kıtası için 4 gün sürecek online fuar düzenleniyor. Bugün açılışı yapılan 3 boyutlu dijital fuar Auto Expo 2021 Türkiye’de 58 otomotiv şirketi yer alıyor.

Fuarın açılışında konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Türkiye’de otomotiv endüstrisinin son 15 yılın sektörel ihracat şampiyonu konumunda yer aldığını; ülkemizin pandemi öncesindeki üç yıllık otomotiv ihracat ortalamasının da 30 milyar dolar olduğunu belirterek “2020 yılı ihracatımız 25,5 milyar dolara gerilese de, 2021 yılında hedefimiz tekrar 30 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olacak. 2 milyon adetlik üretim kapasitemiz ve 1,3 milyon adetlik araç üretimimiz ile dünyada 14. AB Ülkeleri arasında 4. büyük motorlu araç üreticisi konumunda bulunuyoruz. Ayrıca Avrupa’nın 2. büyük ticari araç üreticisi konumunda da yer alıyoruz.” dedi.

Baran Çelik
Baran Çelik-Otomotiv İhracatçıları Birliği Başkanı

26-29 Nisan tarihleri arasında açık kalacak olan fuarda, otomotiv ana ve tedarik sanayi firmaları üç boyutlu standlarında; tanıtım videolarından broşür-kataloglarına, iki boyutludan üç boyutlu ürün fotoğraflarına kadar çok kapsamlı tanıtım faaliyetleri yürütecek. Firmalar, fuar ziyaretçileri ile görüntülü görüşme ve mesaj platformları üzerinden de iletişim kurulabilecekler.

Amerika’ya binek otomobil ihracatı öne çıkıyor

Alternatif pazarların otomotiv endüstrisindeki öneminin her geçen gün arttığına işaret eden Çelik, “Bugün Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri en önemli alternatif pazarlarımız arasında yer alıyorlar. Kuzey ve Güney Amerika’ya yönelik ihracatımızda tedarik endüstrisi ve binek otomobiller öne çıkarken; bölgeye yönelik tedarik endüstrisi ihracatımız yıllık ortalama 750 milyon dolar olarak gerçekleşiyor. Dünya motorlu araç üretiminde Bölge ülkelerinden ABD 2. Meksika 7. Brezilya 9. sırada yer alıyor. Pazar büyüklüğü 25 milyon adet. Ayrıca bölge ülkelerinin toplamda yıllık 500 milyar dolarlık otomotiv ithalatı ve 150 milyar dolarlık tedarik endüstrisi ithalatı gerçekleştirdiğini de hatırlatırım.

Bölgede Şili ve Venezuela dışında Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığımız ülke bulunmuyor. Meksika, Peru, Kolombiya, MERCOSUR ülkeleri ile STA müzakereleri devam ediyor. Bu büyük pazardan daha fazla pay alınabilmesi için gümrük vergisiz ihracat yapabilmenin önemli olduğunu; bölge ülkeleri ile STA yapılmasının ihracatçılarımıza avantaj sağlayacağını söyleyebiliyoruz” diye konuştu.

TİM Başkanı İsmail Gülle ise “Otomotiv sektörünün 2021 ilk çeyrek rakamlarını incelediğimizde, yüzde 10,2 artışla 7,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. En çok ihracatı ise Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’a gerçekleştirdik. İlk çeyrekteki yüzde 169’luk artışla Şili, yüzde 148 artışla Arjantin ve Japonya en dikkat çekici artışın yaşandığı ülkeler arasında yer aldı. Yılın ilk çeyreğinde sektörümüzün toplam ihracat içerisindeki payı da yüzde 17 oldu” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz