Audi’nin A5 Sportback ailesi podyumda

2016 Paris Otomobil Fuarı’na oldukça kalabalık katılan Alman otomobil üreticisi Audi, A5 ve S5 modellerinin Sportback versiyonlarını da standında sergiliyor.

Audi’nin A5 Sportback ailesi podyumda

Tasarımı hemen hemen Coupe versiyonuyla hemen hemen aynı olan modellerin ön tasarımında Alman devinin klasik ızgarası, yenilenmiş ön tamponla ve sis farlarıyla birlikte bir bütünlük oluşturuyor. Burnunun aşağı doğru eğik olması otomobile daha sportif bir görünüm kazanmasında yardımcı oluyor.

Bir önceki nesille karşılaştırıldığında gündüz farlarının değiştiği görülen otomobilin kaputunun üzerindeki oldukça belirgin ve keskin dört çizgi ilk bakışta dikkat çekiyor. Arka tasarımı da yenilenen otomobilde artık farklı farlar kullanılmaya başlanmış.

Tıpkı Coupe versiyonunda olduğu gibi MLB platformunun üzerinde yükselen otomobilde dingil mesafesi 2.764 milimetreden 2.824 milimetre uzatılmış. Bu sayede arka yolculara daha geniş bir yaşam alanı sunuluyor.

Audi’nin A5 Sportback ailesi podyumda. Peki ama hangi motorlarla?

Motor ailesine baktığımızda yine Coupe versiyon ile benzerlikler olduğunu görüyoruz. 2017 A5 Sportback ailesinin giriş versiyonunda 2.0 litrelik TFSI motor yer alıyor. Bu motor, 167 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor. Ayrıca bu motorun 187 beygir güç ve 320 Nm tork ile 248 beygir güç ve 370 Nm tork üreten versiyonları da bulunuyor.

Motor ailesinin en üstünde ise 2017 S5 Sportback karşımıza çıkıyor. Bu modeldeki 3.0 litrelik TFSI benzinli motor 348 beygir güç ve 500 Nm tork üretiyor.

Dizel tarafında ise 2.0 TDI motorun iki farklı versiyonunun olduğunu görüyoruz. 3.0 TDI dizel motor seçeneği ise 214 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor. Dizel motor ailesinin en üstünde ise 281 beygir güç ve 620 Nm tork üreten 3.0 litrelik TDI motor yer alıyor.

Otomobil seçilen motora göre önden çekişli ve dört çeker sistemlerden biriyle geliyor. Ayrıca şanzıman seçenekleri de altı ileri manuel, yedi ileri çift kavramalı ve sekiz ileri otomatik olarak sıralanıyor.

Audi’nin A5 Sportback ailesi podyumda

A5 Sportback’in kabininde de A5 Coupe’den izler görmek mümkün. Giriş seviyesinde 7 inçlik bilgi-eğlence ekranının yer aldığı modelin üst seviyelerinde 8.3 inçlik ekranın yanısıra 12.3 inçlik sanal kokpit ekranı görev alıyor. 19 hoparlörlü Bang & Olufsen müzik sistemi de opsiyon listesinde yer alıyor.

A5 Sportback anavatanı Almanya’da 37 bin 800 euro’dan başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz