Audi’nin 500 km menzilli elektrikli otosu e-tron sahnede

0
2018 yılında yola çıkacak 500 km menzilli elektrikli Audi E-tron Sportback'in içinin ipuçları...

Avrupa’da bir çok şehire girişleri yasaklanmaya başlayan konvansiyonel araçların yerini hibrit ve elektrikli otomobiller almaya başlıyor. Şimdiden Avrupa ülkelerinde satılan hibrit araçlar 77 modele ulaştı. 17 marka bu araçların üretimini gerçekleştiriyor.

Şimdi sırada dizel skandalıyla canı yanan Alman VW Grubu var. VW çatısı altındaki markalardan Audi bu alanda çok hızlı davranıp, fark yaratarak kendini göstermek istiyor.

2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez gördüğümüz e-tron konsepti, son haline kavuşmuş olarak test sürüşlerine başladı.

Q6 e-tron olarak beklediğimiz bu yeni araç tamamen elektrikli olduğu için Q6 adını kullanmadan sadece E-TRON olarak anılmaya başlandı.

Yeni aracın ön aydınlatmasında dikkat çekici yeni bir far tasarımıyla yan aynalarda kameralar kendine yer bulacak.

“Her üç Audi’de biri elektrikli olacak”

Önümüzdeki yıl satılmaya başlanacak olan bu yeni elektrikli SUV ile birlikte 2020 yılına kadar toplam 3 elektrikli Audi modelinin yollara çıkacağı şimdilik açıklananlar arasında.

Audi, şimdilik oldukça iddialı bulunan yaklaşımına göre “10 yıl içinde satılan 3 Audi’den biri elektrikli olacak.”

Kendine rakip olarak Tesla Model S ve model X’i karşısına alan Audi, tek şarj ile 500 km menzil ve 300 ile 400 beygir arasında farklı güç üniteleri sunacak yeni otomobilinde.

E-Tron ile pistlere de iniyor

Audi’nin hibrid teknolojisini piste aktarması ve 24 saatlik Le Mans yarışlarında kazandığı tecrübeye güvenerek, elektrikli modelleri konusunda fark yaratması bekleniyor. Bunlara örnek olarak ise E-Tron Sportpack konsepti bildiğimiz diğer bir çok tasarımdan belirgin farklarla ayrışıyor.
2017 yılında Shangai Otomobil Fuarı’nda gösterilen bu yeni model A7’nin genlerinden yaratılmış olsa da diğer SUV markaları gibi yerden yüksek ve şişirilmiş bir araç gibi görünmüyor. Coupe SUV formunda yere yakın bir melez ortaya çıkartan Audi mühendisleri , tasarım konusunda referans çizgilere sahip olacak gibi görünüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here