Audi’ler trafik ışıklarıyla konuşacak

Özellikle kalabalık şehirlerde araç kullanmak sürücüyü oldukça büyük bir stresin içine sokuyor. Gerek yoğun trafikte saatlerce beklerken gerekse kırmızı ışıkta akıllı telefonuna dalan sürücünün yeşil ışığa dikkat etmemesiyle stres çok daha içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İşte bu konunun üzerine giden Alman lüks otomobil üreticisi Audi, geliştirdiği yeni teknoloji ile araçlarının trafik işaretleriyle konuşmasını sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Audi Amerika tarafından geliştirilen teknoloji ilk etapta Q7 ve A4 modellerinde deneniyor.

Sektörde V-to-I olarak bilinen teknoloji trafik işaretleriyle ve diğer altyapı hizmetleriyle bulut teknolojisi aracılığıyla iletişim kurabiliyor.

Audi’nin yeni sistemiyle araç, kırmızı ışığın geri sayımını sürücünün gösterge panelinde görmesine olanak sağlıyor. Böylelikle hem sürücü ışığın yeşile dönüp dönmediğini beklerken strese girmiyor hem de dikkatini daha kolay önünde toplayabiliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Audi bağlantılı araçlar bölümü genel müdürü Pom Malhotra bu teknolojinin güvenlik için değil konfor için geliştirildiğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz