Audi’den Ford’a Mercedes’ten Hyundai’ye otomotiv devlerinin son planları

 

Otomotiv endüstrisi araştırma şirketlerinden Marklines yaptığı çalışmayla Avrupa otomobil pazarının gelecek planlarıyla ilgili bazı bilgiler verdi. Marklines çalışmasında birçok otomotiv şirketinin gelecekteki planlarını açıkladı.

Marklines’ın çalışmasında yer alan otomotiv şirketleri ve planları ise şöyle;

Audi: Şu an satışta olan büyük SUV’u Q7’nin yeni nesline 2014 yılında başlayacak olan Alman üreticinin bu planını 2016 yılında Q5 ve 2018 yılında Q3 takip edecek. Ayrıca Q7’nin daha sportif versiyonu olacak olan Q8’in 2015 yılında gelmesi bekleniyor. Audi, bu planlarıyla ilgili henüz detaylı bilgi yayınlamadı.

Mercedes-Benz: Bir başka Alman üretici Mercedes’in hedeflerinde 2020 yılına kadar 13 yeni model sunmak yer alıyor. Mercedes’in GLA modeli önümüzdeki baharda Avrupa’da satışa sunulacak.

BMW: BMW crossover segmentindeki otomobillerini genişletmeyi planlıyor. İlk kez Şangay’da tanıtılan X4 2014 yılında satışa sunulacak. BMW’nin ayrıca, iki kapılı X2’nin üretimine 2016 yılında, dört kapılı X7’nin üretimine ise 2018 yılında başlaması bekleniyor. X7, kardeşi Rolls-Royce crossover ile birlikte tanıtılacak.

Porsche: Alman lüks üretici ürün yelpazesini Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı 918 Spyder hibritle genişletecek. Macan’ı 2014 itibariyle sunmaya hazırlanan Porsche, 2015-2016 yıllarına kadar yıllık 200 binden fazla yeni otomobil satmayı planlıyor.

Fiat: İtalyan otomobil üreticisi Fiat, 2016 yılına kadar sekiz yeni Alfa Romeo ve altı Maserati modeli üretmeye başlayacak. Bünyesindeki Alfa Romeo ve Maserati bu yıl yeni otomobilleri Ghibli’yi ve 4C’yi satışa sunacak.

Renault: Initiale Paris konseptini geçtiğimiz Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtan Renault premium segmente giriş yapacak. Renault daha önceden duyurduğu Escape ve Twingo modellerini 2014 yılında tanıtacak. Escape, Renault’un Initiale Paris rozetli ilk otomobili olacak.

Jaguar: Aralarında F-Type ve dünyanın ilk dokuz-ileri şanzımanlı SUV’u Land Rover’ın yer aldığı sekiz yeni veya yenilenmiş modelle alıcıların karşısına çıkacak olan Jaguar, yeniler listesinde C-X17 konsept SUV da yer alıyor.

Lexus: Lexus’un ilk kompakt crossover’ı LF-NX’in en geç 2014 veya 2015’te üretilmesi bekleniyor.

Infiniti: Mercedes GLA ile aynı DNA’yı taşıyan Q30’un üretimine 2015 yılında Nissan’ın İngiltere’deki fabrikasında başlanacak. Markanın hedeflerin 2020 yılına kadar beş yeni araç sunmak yer alıyor.

Volkswagen: Alman otomobil üreticisi Volkswagen elektrikli araçlarıyla önemli ölçüde büyüme hedefliyor. 2014 yılına kadar 14 elektrikli aracın üretimine başlayacak olan Volkswagen, Golf Sportvan adını verdiği konsept otomobilini 2014 yılının ortalarında Golf Plus adıyla üretmeye başlayacak.

Citroen: Citroen, Frankfurt’ta tanıttığı konsept modeli C4 Cactus’ün üretimine 2014’ün ortalarında başlayacak. Fransız üretici yeni modeliyle Chevrolet ve Skoda’nın rakibi olacak.

Peugeot: EMP2 platformunda geliştirilen yeni 308 önceki neslinden daha hafif olarak karşımıza çıkacak.

Opel: General Motors bünyesindeki Alman üretici Opel, 2016 yılına kadar 23 yeni model ve 13 yeni motorla dikkatleri üzerine toplayacak. Markanın kilit otomobili yeni Astra’nın üretimi en geç 2015’te başlayacak.

Ford: Yakın zamanda 25 yeni modelini duyuran Amerikalı üretici Ford yeni modellerini önümüzdeki 5 yıl içerisinde Avrupa’da tanıtacak. Şirket için önemli bir yere sahip S-Max’in 2014 yılında tanıtılması bekleniyor.

Honda: Avrupa’da tasarlanan Civic Tourer 2014 yılında resmen tanıtılacak.

Hyundai: 2017 yılına kadar Avrupa’da 22 yeni veya yenilenmiş modelle rekabete katılmayı planlayan Hyundai, henüz isimsiz yeni SUV’unun üretimine ise 2016 yılında başlayacak.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz