Audi Q5’ten rakiplerine ilk gözdağı 

2016 Paris Otomobil Fuarı birçok yeni modelin dünya lansmanına ev sahipliği yapıyor.

0
118

Birbirinden teknolojik modeller otomobil severlere ilk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’ndan merhaba’ diyor.

İşte bu modellerden biri de fuara kadar kendini sır gibi saklayan Audi ailesinin yenilenen üyesi Q5. 29 Eylül günü üzerindeki perdeyi atan Audi Q5 lansmanına kadar hakkındaki gizemini korumaya devam ediyor.

Tüm bu meraklı bekleyiş devam ederken, modelle ilgili yayınlanan kısa tanıtım videosunda aracın Apple CarPlay ve Android Auto sistemleriyle uyumlu olduğuna dair önemli bir detay dikkatlerden kaçmıyor.

Küçük bir kızı elma yerken, sürücüyü ise aracın anahtarının takılı olduğu Android maskotlu anahtarlığını alırken gördüğümüz videoda göze çarpan bir detay da tam vitesin önünde duran yeni döner düğme. Daha önce yeni nesil Audi A4 ve ailenin en büyük SUV’u Audi Q7 modellerinde gördüğümüz düğme tahmin edildiği gibi iki modelde olduğu gibi bir görev üstlenecek.

Yani, bilgi-eğlence sistemi ve aynalar gibi detaylar bu düğme aracılığıyla kontrol edilecek. Böylelikle dokunmatiğe düşen görev azalacak ve sürüş anında dikkat dağınıklığının önüne geçilecek.

Audi Q5’ten rakiplerine ilk gözdağı fuarda

Ayrıca yeni nesil Q5’in A4 ve Q7 modelleriyle benzer dış çizgilere de sahip olacağını söyleyebiliriz. BMW X3 ve Mercedes GLC’nin en önemli rakibi olan Q5’te yeni bir ızgara da görev alıyor.

Volkswagen Grubu’nun MQB platformunda yükselen 2017 model Audi Q5, bu platformu sayesinde bir önceki nesline göre 100 kilogram daha hafif olarak asfalta inecek.

Aracın motor ailesine baktığımızda dört silindirli V6 dizel ve benzinli motorları araçta görev alacağını söyleyebiliriz. Tercihe göre altı ileri manuel ya da yedi ileri çift kavramalı şanzıman ile satın alınabilecek olan araç, seçilen versiyona göre önden itişli ya da Quattro dört çeker olacak.

Ortaya çıkan dedikodular Audi Q5’e SQ5 versiyonunun da ekleneceği yönünde. Tabi bu versiyon artık RS logosuyla karşımıza çıkacak. Araç büyük ihtimalle 400 beygirden daha fazla bir güç üreterek rakiplerine karşı iddiasını ortaya koyacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here