Audi Q2 ortaya çıktı

Audi, en yeni kompakt SUV modeli olan Q2 ile Q ailesini genişletiyor.

İşlevselliği yenilikçi tasarımla birleştiren ve gündelik kullanımda konfor ve sportifliği birleştiren Audi Q2 bilgi-eğlence ve sürücü asistan sistemleriyle öne çıkıyor.

Q2, Kasım ayı itibariyle Türkiye’de de satışa sunulacak.

Audi Q2’nin yüksekliği 1,51 metre, genişliği ise 1,79 metre. Çıkıntıların kısa tutulmasıyla birlikte aracın uzunluğu da 4,19 metre; aks mesafesi ise 2,60 metre oldu.

Audi Q2 foto galeri

405 litre yük hacmi

Dış gövdenin sıkı ve köşeli tasarım dilini devam ettiren Q2’nin iç mekanı ise beş kişilik. Görüş alanı oldukça iyi olmakla birlikte sürücü ve öndeki yolcunun oturma pozisyonları sportif bir yapıda. Bagaj bölmesi 405 litreye kadar yük alabiliyor ve arka koltuklar katlandığında 1.050 litreye kadar çıkıyor. Opsiyonel özellikler arasında otomatik açılıp kapanan bagaj kapağı yer alıyor. Orta kısım da ayrıca kayak malzemeleri ya da raf taşımaya uygun dikey yükleme yapılmasına olanak sağlayan şekilde geniş tasarlanmış.

Kullanımı kolay ve eğlenceli MMI navigation plus

Q2’yi kullanmak hem basit hem de ergonomik. MMI ekranı standart olarak gösterge panelinin üst kısmında yer alıyor. Boyutu, sipariş edilen bilgi-eğlence sistemine göre değişiyor. MMI touch özelliğine sahip MMI navigation plus, menü yapısı ve döner/basmalı kontrol düğmesi üzerinde yer alan, kaydırma ve yakınlaştırma/uzaklaştırma işlevlerinin yapılmasını sağlayan dokunmatik (touch pad) alan kullanımı da keyifli bir hale getiriyor.

Sanal kokpit ve ek bilgilendirme ekranı

Audi sanal kokpit, okuması kolay analog göstergelere bir alternatif olarak sunuluyor. 12,3 inçlik ekranı, çok ayrıntılı ve parlak grafiklere ve biri takometre ile hız göstergesine, diğeri de bilgi eğlence ve/veya navigasyon verilerine odaklanan iki farklı ekran moduna sahip.

Görüntü, çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden değiştiriliyor. Tamamen dijital gösterge paneli ve üst bilgi-eğlence sistemine ek olarak, tam boyutlu araç sınıfından gelen üçüncü teknoloji de ek bilgilendirme ekranı. Sürücünün doğrudan görüş alanı içerisindeki cam panele, önemli bilgilerin yansıtılmasını sağlıyor. Bu bilgiler arasında navigasyon verileri, aracın hızı ve uyarı mesajları yer alıyor.

Geniş bilgi ve eğlence seçenekleri

Audi akıllı telefon ara yüzü gibi en yeni ve çekici bilgi eğlence sistemleri otomobilde Apple Car Play ile yer alıyor.

Müzik tutkunları ise Bang & Olufsen Sound System’in şehrin SUV’u Q2’de yer aldığını duymaktan memnun olacaklar. Bu sistem içerisinde 14 hoparlör yer alıyor ve hoparlörlerin üzerinde yer alan parlak alüminyum kliplerle iç mekanın görünümünü de güzelleştiriyor. LED ışıklı yol göstericiler, karanlıkta beyaz renkle parlıyor.

Sürücü asistan sistemleri;

Audi pre sense front, radar sistemini kullanarak, yaya geçişleri ya da otomobilin önündeki araçtan kaynaklanan tehlikeli durumları tespit edebiliyor. Sistem, sürücüyü uyarıyor ve gerekli olması halinde düşük hızlarda otomobili durdurana kadar fren yapıyor.

Audi; Stop&Go işlevine sahip adaptif hız kontrolü ve trafikte sürüş asistanı gibi en çok beğenilen sistemleri bu araçta biraraya getirdi. Adaptif hız kontrolü, radar desteği sayesinde öndeki otomobille aradaki mesafeyi arzu edilen düzeyde tutuyor. Q2’de yer alan bir diğer önemli sistem de trafikte sürüş asistanı da ilave ultrasonik sensorlerı ve ön kamerayı kullanıyor. Bu sistem ayrıca, saatte 65 kilometreye kadar olan hızlarda yavaş akan trafikte direksiyonun görevini de üstlenebiliyor. Audi şerit değiştirme asistanı, radar ve video kamera tabanlı sistemiyle şerit değişikliklerini takip ediyor. Audi aktif şerit takip asistanı da sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı oluyor. Eğer sürücü, şeritten ayrılma uyarı sisteminden gelen uyarılara tepki vermezse, yine acil durum asistanı fren yaparak Audi Q2’nin durmasını sağlıyor. Kamera tabanlı trafik işareti tanıma sistemi de sürücüye hız sınırlarını, girilmez bölgeleri ve diğer işaretleri grafik olarak gösteriyor.

Sürücüyü destekleyen bir diğer sistem de en yeni nesil park asistanı. Bu sistem, bu kompakt SUV’nin paralel ve dik park alanlarına girmesini sağlayacak şekilde manevra yapabiliyor. Sürücünün dik bir park bölmesinden geri geri çıkmak istemesi halinde çapraz trafik arka asistanı devreye giriyor. Radar sensörleri ile otomobilin arkasındaki trafiği izliyor ve durumun gereğine göre tepki veriyor.

Motor Seçenekleri

Q2 serisindeki en küçük benzinli motor, 1.0 TFSI.

999 cc’lik motor hacmiyle 85 kW (116 hp) ve 200 Nm (147.5 lb-ft) tork üretiyor.

Bunun bir üstünde, silindir devreden çıkarma sistemi COD (güç ihtiyacına göre devreye giren silindir) özelliğine sahip 1.4 TFSI (110 kW/150 hp) yer alıyor. Manuel altı vitesli şanzımanla birlikte COD sistemi, 100 Nm’ye (73.8 lb-ft) kadar yüklerde ikinci ve üçüncü silindiri devreden çıkarıyor ve motor hızının 2.000 ile 3.200 d/d arasında olduğu durumlarda aracın boşta gitmesine olanak tanıyor. Çift kavramalı şanzıman olması halinde ise silindir devreden çıkarma 1.400 ile 3.200 d/d aralığında daha erken devreye giriyor. S tronic ile bu motor yaklaşık 5,2 litre yakıt tüketiyor.

Dizel motorların giriş modeli 1.6 litre hacme sahip 85 kW (116 hp) güç üreten dört silindirli seçenek.

Yeni çift kavramalı şanzıman

Audi, tüm motor modellerinde altı vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli S tronik çift kavramalı şanzıman seçeneği sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz