500 km menzilli elektrikli Audi yola çıkıyor

Audi e-tron Sportback'in 0-100 km hızlanması için sadece 4,5 saniyeye ihtiyacı var.

Audi Gran Turismo Audi e-tron Sportback adını verdiği yeni elektrikli otomobil konseptini tanıttı. Yeni nesil spor Audi tek şarjda 500 kilometre yol alabiliyor.

e-tron Sportback’te yan aynalar yerini ufak kameralara bırakmış. Hava sürtünmesini ve rüzgar sesini azaltan bu teknoloji sayesinde alışıldık yan aynalardaki kör nokta sorunu tümüyle ortadan kalkıyor.

e-Tron Sportback, Shangai Otomobil Fuarı’na gitti

Audi, çok yönlü yeni konsept otomobilini Shanghai Otomobil Fuarı’nda vitrine çıkardı. Dört kapılı Gran Turismo Audi e-tron Sportback, gücünü 320 kW’lık bir elektrik motorundan alıyor.

2018 ılında yola çıkacak 500 km menzilli elektrikli Audi E-tron Sportback’in içinin ipuçları…

İkinci elektrikli Audi 2018’de geliyor

Audi e-tron Sportback, Audi’nin elektrikli araç macerasının önemli bir kilometre taşı. AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, model hakkında şunları söylüyor:
2018 yılında yollara çıkacak olan Audi e-tron, gündelik kullanıma uygun olarak geliştirilen ilk elektrikli otomobil olacak. 500 kilometreyi aşan menziliyle, bu sportif SUV önümüzdeki 10 yılın olmazsa olmaz ürünü olacak. Onu 2019 yılında ise  coupé versiyonu Audi e-tron Sportback izleyecek.”

250 LED ile aydınlatma

Konsept otomobilin aydınlatma teknolojisi, hem gündüz hem gece kullanımlarında göze çarpan bir yenilik. Otomobilin ön ve arkasında yer alan ve dijital olarak kumanda edilen Matrix LED üniteleri, belirgin bir aydınlatma sağlama iddiasında. Miniscule Digital Matrix projektör adını verilen bu teknoloji otomobilin önündeki yolu kelimenin tam anlamıyla “işaretleyerek”, ışığı dış ortamla iletişim kurmak için kullanılabilecek esnek ve dinamik bir araca dönüştürüyor.

Gündüz farlarının altında, tek çerçeveli ızgaranın iki tarafında bulunan ve her biri 250 LED’den oluşan iki geniş aydınlatma düzeneği, otomobil hareket halindeyken bile, sayısız dikkat çekici sinyal ve işaretler yardımıyla iletişim kurulmasını sağlıyor.

Yeni Audi e-tron Sportback coupe SUV tasarımıyla yola çıkacak.

0-100 hızlanması 4.5 saniye

Audi e-tron Sportback’in tahrik sistemi gelecekteki tümüyle elektrikli bütün Audi modellerinde uygulanacağı gibi, biri ön, ikisi arka aksta olmak üzere toplamda üç elektrik motorundan oluşuyor. Bu sayede bu yüksek performanslı coupé otomobile, quattro dört tekerlekten çekiş sistemi kazandırıyor. 429 beygir güç üreten ve turbo yüklemeyle 496 beygire çıkaran sistem, otomobilin 0’dan saatte 100 kilometreye yalnızca 4,5 saniyede çıkmasını sağlıyor.

Otomobilin 95 kilovat saat enerji kapasiteli bataryası sayesinde toplam menzili 500 kilometrenin (310,7 mil) üzerinde (NEDC).

Daha önce e-tron quattro konseptinde de görüldüğü üzere, bu teknoloji konseptinin sıvı soğutmalı lityum-iyon bataryası, yolcu bölmesinin hemen altında, iki aksın arasında yer alıyor.

Otomobilin ağırlık merkezini aşağıya çeken bataryanın bu konumu, ayrıca ön ve arka akslar arasındaki yük dağıtımını 52:48 seviyesine getirerek bu sportif SUV’ye, segmentteki rakiplerine kıyasla üstün bir sürüş dinamiği ve güvenlik kazandırıyor.

Otomobilin bataryası, alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) için iki girişi bulunan Kombine Şarj Sistemi ile şarj ediliyor.

Yeni aracın ön aydınlatmasında dikkat çekici yeni bir far tasarımıyla yan aynalarda kameralar kendine yer bulacak.

Otomobilde yan aynaların yerini ufak kameralar alıyor. Hava sürtünmesini ve rüzgar sesini azaltan bu teknoloji sayesinde alışıldık yan aynalardaki kör nokta sorunu tümüyle ortadan kaldırıldığı gibi, aynaların sürücünün sağ ve sol çaprazında görüş açısını engellemesinin de önüne geçiliyor. Kameralardan elde edilen görüntüler, kapıların üzerinde yer alan ayrı ekranlar üzerinden sürücüye aktarılıyor. Audi, gelecekte seri üretim modellerinde kullanılacak bu teknolojiyi ilk kez görücüye çıkarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz