Audi, BMW, Mercedes, Porsche ve VW’ye Türkiye’de rekabet soruşturması

Rekabet Kurumu Alman otomotiv devleri AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Volkswagen AG, Mercedes-Benz AG ve Bayerische Motoren Werke AG hakkında soruşturma açtığı ortaya çıktı. Kurum dün yaptığı açıklamada “Beşli Grup olarak adlandırılan ve Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW’nin çalışma grupları aracılığıyla; binek minibüsler de dahil binek araç pazarında, bileşen geliştirme ve üretimi, egzoz arıtma ve emisyon standartlarını da içerecek şekilde ürün özellikleri; inovasyon, çevresel ve güvenlikle ilgili teknolojiler, sertifikalar ve standartlar ile bunların piyasaya giriş zamanlamasına ilişkin koordinasyonlarda; bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.” denildi.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 11.06.2020 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu; Beşli Grup arasındaki güvenliğe ilişkin iş birliği kapsamında radar hız kontrol sisteminin çalışabileceği maksimum hız sınırının ve araçların tavanlarının en fazla hangi hızda açılıp kapanabileceğinin belirlenmesini; çevreyle ilgili iş birliği kapsamında benzin partikül filtrelerinin kullanımının önlenmesini ve piyasaya sürümünün geciktirilmesini; SCR teknolojisi (sertifikasyon ve maliyet unsurları da dahil SCR yazılımı ve dozlama stratejisi) bakımından rekabete hassas bilgilerin paylaşılmasını ve AdBlue deposunun boyutunun belirlenmesini içeren iddialara ilişkin bulguları ciddi ve yeterli bularak; bahsi geçen iddialar bağlamında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin ve iddia konusu eylemlerin Türkiye’de etki doğurup doğurmadığının tespitine yönelik olarak;

Audi AG,
Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG,
Volkswagen AG,
Mercedes-Benz AG
Bayerische Motoren Werke AG
hakkında soruşturma açılmasına, 20-28/346-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği gibi bu açıklamalar, 4054 sayılı Kanun’un ihlal edildiği ve Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalındığı, kalınacağı anlamına gelmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz