Audi A5 ve S5 Coupe’nin motor seçenekleri

Çok detaylı bakılmadığı zamanda bir önceki nesliyle kolaylıkla karıştırılabilecek olan 2017 model Audi A5 ve S5 Coupe serisi 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda meraklı gözlerin bakışları altında parlıyor.

Audi A5 ve S5 Coupe’nin motor seçenekleri

Haziran ayındaki tanıtımının ardından ilk kez bir fuarda boy gösteren modeller için Audi’nin selefinin üzerine çok az şey ekleme stratejisinin bir ürünü diyebiliriz. Audi ailesinin bir başka üyesi A4’ün üzerinde şekillenen A5 Coupe yine de üzerine şekillendiği modelden bazı detaylarla ayrılmayı başarıyor. Hem daha uzun aks mesafesine hem de daha geniş yapısına rağmen bir önceki nesline göre 60 kilogram daha hafif olan modelin, markanın sınıfının en iyisi olarak tanımladığı 0,25’lik hava sürtünme katsayısı değerine sahip olması dikkat çekiyor.

2017-audi-a5-s5-33

Audi A5 ve S5 Coupe’nin motor seçenekleri

İkisi benzinli üçü dizel toplamda beş farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak olan A5 Coupe’nin giriş seviyesinde her ikisi de 187 beygir güç üreten 2.0 litrelik dizel ve benzinli motorlar yer alıyor. Ancak, tabiki bu premium modelin motorları bu ikiliyle sınırlı değil. 187 beygirlik motorları 248 beygir güç üreten 2.0 litrelik benzinli motor takip ediyor. Motor ailesinin en üstünde ise 215 beygir güç ve 268 beygir güç olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan 3.0 litrelik V6 TDI motor yer alıyor. S5 Coupe ise gücünü 350 beygir güç üreten turboşarjlı 3.0 litrelik V6 motordan alıyor. S5 Coupe’nin dört çeker olduğunun da altını çizelim.

S5 Coupe, 0’dan 100 kilometre hıza 4.7 saniyede ulaşıyor ve fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 7.3 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. 3.0 litrelik TDI V6 motor tercihe göre altı ileri manuel ya da yedi ileri çift kavramalı şanzımanlar ile kombine edilebiliyor. Ailenin 268 beygirlik en güçlü versiyonu ve S5 modeli yalnızca sekiz ileri otomatik şanzıman ile satın alınabiliyor.

2017-audi-a5-s5-10

Otomobilin kabininde uzun dingil mesafesiyle doğru orantılı olarak geniş bir alan bizi karşılıyor. Dashboardı A4 ile hemen hemen aynı olan A5 Coupe’de ortam aydınlatması ve Sanal Kokpit gibi donanımlar ise opsiyon listesinde yer alıyor. Bilgi eğlence sistemi 8.3 inçlik dokunmatik ekranda hayat buluyor.

Tamamen yeni A5 Coupe’de trafik işaretlerini algılayan Stop&Go adaptif cruise control, çapraz trafik asistanı ve çarpışma kaçınmaya yardımcı sistem gibi son nesil aktif güvenlik sistemleri de bulunuyor.

Audi, yeni A5 ve S5 Coupe’nin satışına ilk etapta anavatanı Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde bu sonbaharda başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz