Audi A3 Sedan hakkında her şey

 

Audi A3 Sedan hakkında her şey

Dünya otomotiv pazarında sedan rekabeti kızışıyor. Türkiye, İspanya, Almanya gibi sedan pazarlarının yanı sıra Çin, ABD ve Rusya gibi ülkelerde bu segmentin sürekli büyümesi, dev markaların iştahını kabartıyor. Son olarak premium segmentinde dünya liderliğine oynayan Alman Audi, en çok satan modeli A3’ün ilk kez sedan versiyonunu üretti. Orta sınıf lüks otomobil birinciliğe göz koyan markanın en yeni ve en büyük silahı olacak. A3 Sedan, 3 kapı ve 5 kapılı Sportback’ten sonra üçüncü model olarak aileye katılacak.

Audi’nin sır gibi sakladığı otomobil, dünyada ilk kez New York’ta Türkiye’den 5 otomotiv gazetecisinin de yer aldığı sadece 30 kişiye gösterildi. A3 Sedan’ın dünya lansmanı ise Nisan ayı sonundaki Şanghay Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Sedan araç, Eylül ayında Avrupa ile aynı anda Türkiye’de satışa sunulacak.

Doğuş Otomotiv-Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, oto satışlarından yüzde 43 pay alan sedan segmentinte A3’ün yeni versiyonu ile iddialı olmak istediklerini belirterek, “Premium sınıfta sedenların payı yüzde 59. A3’te satışlarımızın yüzde 70’inin sedan olacağını öngörüyoruz. 2013’ün son 4 ayında 1.500 adet, tam yılda 6 bin 500 adet A3 Sedan satmayı planlıyoruz” dedi.

A3 Sedan’ın Avrupa’daki en büyük pazarlarının Almanya, Rusya, İngiltere ve Türkiye olacağını ifade eden Bottaro, şunları kaydetti:

“Dünyada da sedan talebi büyümeye başladı. ABD ve Çin’de premimum segmente giriş sedanla gerçekleşiyor. Avrupa’da premium’a giriş hatchback ile, sınıf atlama sedanla oluyor. A3 üretiminin yüzde 50’si sedan, yüzde 50’si üç ve beş kapı hatchback olacak. A3 Sedan’ın pozitif etkisiyle bu yıl satışlarımızı 13 bin adetten 15 bin adede çıkaracağız. 2014’te 20 bin adedi aşacağız. Ekonomik kriz nedeniyle İspanya’daki satışlar sürekli kan kaybediyor. A3 Sedan’ın olumlu etkisiyle 2-3 yıl içinde İspanya’yı zorlayıp, Avrupa’da Big 5 (En büyük 5) içine girebiliriz.”

Lüks satışları rekor kıracak

Gino Bottaro, premium pazarın 1.6 litre motorlu modellerle büyüdüğünü belirterek, “2012’de lüks sınıf satışları 50 bin adet oldu. Toplam satışlardan aldığı pay yüzde 9’a ulaştı. 2013’te yeni modellerin rüzgarıyla 53 bin adede yükselir hatta 55 bini zorlar. Bu da tüm zamanların rekoru demek” dedi. Avrupa Bölgesi’nde daralmanın devam ettiğini ekleyen Bottaro, premiumda Türkiye’nin Rusya ile birlikte en agresif büyüyen ülkeler olduğunu kaydetti.

 Sır perdesi New York’ta açıldı

 Audi, A3 Sedan’ın yüzünü dünyada ilk kez ABD’nin New York şehrinde sınırlı sayıda gazeteciye gösterdi. Brooklyn Limanı yakınlarında özel bir stüdyoda tanıtılan otomobili, gören uluslararası 30 şanslı gazeteciden biri oldum. Audi, ülkemize verdiği önemi göstererek, 5 Türk otomotiv gazetecisini davet etti.

Abisi A4’ten 25 cm kısa

A3 Sedan’a ilk bakışta abisi A4’ün ufaltılmış hali dikkat çekiyor. 4.456 milimetre uzunluğa sahip otomobil A4’ten 25 cm daha kısa, A3 Sportback’e göre 15 cm daha uzun. Klasik bir sedan ile coupe arasında  bir tasarıma sahip olan A3 Sedan’da; ön ızgara, LED farlar, yan sportif hatlar, arka kısmında bagaj kapağına entegre edilen spoyler , yeni A3 Sedan’ın göze çarpan özellikleri. Aracın iç mekanı ise ailenin diğer üyeleriyle aynı. A3 Sedan’da da yeni modüler eğlence sistemi (MIB) kullanılıyor. 7 inç büyüklüğündeki bilgi ekranda cep telefonundan müziğe kadar birçok fonksiyona komut verilebiliyor. Araçtaki ses sistemi de oldukça etkileyici. A3 Sedan’da 705 watt gücünde 14 hoparlörlü 5.1 surround ses ve LED ışıklarla belirginleştirilmiş ön kapılardaki wooferları içeren Bang&Olufsen tercih edilmiş.

2 farklı motor seçeneği

A3 Sedan’da 122 ve 140 beygir güç üreten 1.4 litre TFSI benzinli ve 1.6 litre 105 beygir dizel motor seçenekleri yer alacak. 1.6 TDI 100 km’de ortalama 3.9 litre harcarken, 1.4 TFSI 4.7 litre yakıyor. Her iki motor seçeneğinde de otomatik S Tronic şanzıman seçeneği olduğunu belirtelim.

280 beygirlik S3

A3 Sedan’ın performanslı ve sportif versiyonu S3 Sedan da, Eylül’de satışa sunulacak. Gövdesi 25 mm daha alçak olan S3 Sedan görsel olarak da; tamponlardaki değişiklikler, tek çerçeveli ızgarası, hava girişleri, dış ayna yuvaları, yan eşikler ve arka spoyler ile ayırt ediliyor. Aracın kaputu altında 280 beygir gücünde 2.0 TFSI motor bulunuyor. S3 Sedan, 0’dan 100 km/s’ye 4.9 saniyede çıkıyor.

Fiyatı 5 kapılı Sportback’ten 2 bin euro pahalı

A3 Sedan’ın başlangıç fiyatının kardeşi Sportback’ten yaklaşık 2 bin euro daha fazla olacak. Otomobilin satış etiketi yaklaşık 30 bin eurodan başlayacak.

Audi, 2012’de global satışlarını yüzde 11.7 artırarak, 1 milyon 455 bin adetlik satış elde etti. Marka bu performansıyla Mercedes’i (1 milyon 320 bin) geçerek, premium segmentinde BMW’nin (1 milyon 540 bin) ardından ikinci oldu. Audi’nin kısa vadedi hedefi dünya liderliği. Birinciliğe giden yolda da Çin ve Rusya gibi sedan satışlarının ağırlıklı olduğu ülkeler büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz