İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin ve Red Bull Racing arasındaki işbirliğinin ilk meyvesi geçen aylarda, Gaydon, Warwickshire’da yapılan bir lansmanla tanıtıldı. Ortaklığın meyvesi AM-RB 001, lansmanının ardından Kuzey Amerika için de görücüye çıktı. Kanada Otomobil Fuarı’nda sergilenen sporcunun ilk teslimatları 2019 yılında başlayacak. Fiyat henüz belli olmayan sporcunun 3 milyon dolarlık etikete sahip olacağı kulislerde konuşuluyor. Sporcunun, satın alma listesinde şimdiden 300 kişinin bulunması da dikkat çekici detaylardan biri. 

Aston Martin AM-RB 001’in arka tasarımı

Gücünü V12 motordan alan AM-RB 001’in çok hızlı ve güçlü olmasına rağmen beklenenden çok daha hafif. Hafif materyal ile atmosferik bir motordan güç alacak otomobilde Formula 1 tarzı süspansiyonlar görev alıyor.

1 kg, 1 hp

Aston Martin AM-RB 001’in yan tasarımı

Bu arada, AM-RB 001’in, Formula 1 ve Red Bull’un efsane tasarımcısı Adrian Newey’in göreve geldikten sonraki bu ilk yol aracı olma özelliğine sahip olduğunun da altını çizelim. Newey’in daha önce yaptığı açıklama göre, hiper sporcunun her 1 kilogram ağırlığının karşılığı 1 HP güç olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here