Aslan’ın vitrini elektrikleniyor

Aslan logolu otomotiv şirketi Peugeot, bir kaç sonra başlayacak 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrinine elektrikli otomobillerini koyacak. Fransız marka yüzde 100 elektriklenmiş standında iki dünya tanıtımı gerçekleştirecek.

İlk kez gösterilecek modeller yeni 208 ve 508 Hybrid Sedan’dan geliştirilen Peugeot Sport Engineered 508 Concept olacak.

Peugeot bunun dışında 3008, 508 sedan ve SW modellerinin yeni şarj edilebilir hibrit benzinli versiyonlarını da tanıtacak. Standında sergileyeceği elektrikli ‘Aslan’ ile markanın elektrikle geleceğe hazırlanma atılımına da vurgu yapacak.

Ziyaretçiler ayrıca Peugeot e-Legend Concept’ini de Paris’ten sonra bir kez daha yakından inceleyebilecekler.

Yeni 208 platformu diyet yaptı

Yeni Peugeot 208, Groupe PSA’nın en güncel araç platformu olan CMP (Ortak Modular Platform) üzerinde yükseliyor. Platform benzin veya dizel olmak üzere termik veya elektrikli motor gibi farklı güç ve aktarma organı çözümleri sunuyor.

Bir önceki F1 platformu ile kıyaslandığında 30 kg daha hafif olan yeni platform, otomobilin ağırlığını düşürmeye yardımcı oluyor. İçten yanmalı motorun güç üretimi iyileştiriliyor; motor hacimleri küçültülüyor. Bu sayede mekanik sürtünme azaltılıyor, şanzıman oranları uzatılıyor ve start&stop donanımının kullanımı yaygınlaştırılıyor.

Yeni PEUGEOT e-208, lansmanıyla birlikte yüzde 100 elektrikli bir versiyonla satışa sunulacak. 136 HP (100 kW) ve gaz pedalına ilk dokunulduğu andan itibaren 260 Nm tork üreten elektrikli motor sessiz ve titreşimsiz bir sürüş sunuyor. Orta konsoldaki ekran üzerinden sürüş bilgileri gerçek zamanlı olarak takip edilebilen yeni PEUGEOT e-208’de; Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. Eco sürüş modu menzili optimize ederken, Normal mod günlük kullanımdaki konforu optimize ediyor ve Sport sürüş modu ise maksimum güç ve tork kullanıma sunarak 0’dan 100 km/s hıza 8,1 saniyede ulaştırıyor. Yeni PEUGEOT e-208, 50 kWh kapasiteli bataryasıyla WLTP sertifika protokolüne göre 340 km ve NEDC normuna göre 450 km’lik menzil sunuyor.

Yeni bir prototip: 508 CONCEPT

Peugeot Sport Engineered 508 Concept’te Peugeot Sport mühendisleri ivmelenme performansı için üç motorun (önde bir adet PureTech 200 ve bir adet 110 HP elektrik motoru ve arkada 200 HP elektrik motoru motor), iki güç kaynağının ve dört tekerlekten çekişin gücünü birleştirmişler. Sistem toplamda 500 Nm tork kullanıma sunuyor.

Söz konusu güç ve tork değeri sayesinde konsept araç 400 HP gücünde içten yanmalı motora sahip bir araca eşdeğer bir performansa sahip oluyor.

Peugeot Konsept 0-100’ü 4,3 saniye

0’dan 100 km/s hıza sadece 4,3 saniye ulaşan Peugeot Spor Engineered 508 Concept otomobili, son derece iddialı performans değerlerine karşın sadece 49 gr/km (WLTP) CO2emisyon salınım değerine imza atıyor ve 11,8 kWh kapasiteli bataryasıyla 50 km’ye (WLTP) kadar elektrikli sürüş menzili sunuyor.

Dört pistonlu kalipere sahip 380 mm çapında hava kanallı diskler söz konusu gücü dizginleyecek. Yeni 508’den alınan şasi araç gövdesini alçaltmak için revize edilirken; ön iz genişliği 24 mm ve arka iz genişliği ise 12 mm artırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz