Aslan kükredi

 

Türkiye’de kompakt crossover ve mini SUV araçlara olan ilgi sürekli artıyor.

Vergi avantajlı 1.6 litre dizel otomatik modellerin piyasaya sunulması, kullanım rahatlığı, geniş iç mekan ve büyük 4×4’lere göre düşük yakıt tüketimi, crossover’ların moda olmasını sağladı.

10 yıl önce 20 bin adetle oto pazarından sadece yüzde 5.5 pay alan crossover’lar satışlarını 5’e katladı. Geçen yıl Türkiye’de SUV pazarı yüzde 31 büyüyerek 106 bin 369 bin adede ulaştı. Otomobil pazarından aldıkları pay da yüzde 14.6’ya çıktı.

Bu yıla baktığımızda yükseliş trendinin sürdüğü görülüyor. İlk 9 ayda SUV satışları yüzde 9.1 artışla 76 bin 337 adede yükselirken, pazardan aldıkları pay yüzde 15.60’a çıktı. Otomotiv şirketlerinin iştahını kabartan bu tablo, yeni model rekabetini iyice kızıştırıyor.

SUV segmentinde öne çıkmak isteyen markalaran biri de Peugeot

Fransız marka, tamamen yenilenen 3008’le hem C-SUV segmentinde iddialı oyuncu olmayı hem de satış rekoru kırmayı istiyor. ‘Hiçbir SUV onun kadar ileri gitmedi’ sloganıyla satışa sunulan yeni 3008, önümüzdeki dönemde Peugeot’nun yeni kozu olacak.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet, 3008’in Peugeot’nun yeni yüzünü temsil ettiğini belirterek, “Aracımız duygulara hitap eden tasarımı, yüksek teknolojisi, i-Cockpit’i ve kalitesiyle SUV sınıfına iddialı geliyor” diye konuştu.

Peugeot Pazarlama Direktörü Mehmet Akın da yeni 3008 ile SUV dünyasında güçlü bir oyuncu olacaklarını, markaları için yeni bir dönemin başladığını söyledi.

3008’in Avrupa ile aynı anda Türkiye’de satışa çıktığını ifade eden Akın, SUV sınıfı ve hedefleriyle ilgili olarak şunları kaydetti: “C-SUV pazarı sürekli büyüme trendinde. 2009’da 8 bin 827 araç satılırken, 2015’te 61 bin 491 adede ulaşıldı. 2010-2015 yılları arasında satışlar yüzde 268 arttı.

Peugeot 3008 foto galeri

2016’nın 9 ayında 2013 ve 2014 yıllarının neredeyse tamamı kadar 44 bin 423 C-SUV satıldı. Bu sınıfın yılı 70 binlik satışla tamamlamasını bekliyoruz. Yeni modellerin gelmesiyle 2017’de pazar 85 bine doğru gider.

Kasım-Aralık döneminde 2 bin adet 3008 satarak yüzde 11 pazar payı almayı planlıyoruz. Şimdiden 2 bin kişi sipariş formu doldurdu ve 400’ü aracın fiyatını bile öğrenmeden kapora yatırdı. Eski 3008 modelinin 7 yılda sattığı adedi 2017’de yakalayacağız. Hedefimiz 8 bin araç satmak.”

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet ve Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın
Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet ve Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın

2017’de satış rekoru kıracak

Mehmet Akın, 2016’da toplam pazarın 950 bin adet düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini, Peugeot markası olarak da satışlarını yüzde 13 artıracaklarını söyledi. Akın, “2015’te toplam satışlarımız 34 bin 411 adet olmuştu.

Bu yıl yeni modellerin etkisiyle 39 bin adede ulaşacağız. Toplam pazardan aldığımız pay da yüzde 3.6’dan yüzde 3.8’e yükselecek. 2017’nin ilk çeyereğinde 7 kişilik SUV’umuz 5008 de gelecek. Otomobil ve hafif ticarinin yanı sıra SUV model atağımızla seneye 45 bin adetle Peugeot’nun Türkiye rekorunu kırarız” dedi.

i-Cockpit hayatı kolaylaştırıyor

Yeni 3008’e ilk bakışta yüksek omuz çizgisi, güçlü ve keskin ön tasarım, full LED farlar, 19 inç alüminyum alaşımlı jantlar, krom detaylar, arkada aslan pençesi 3D LED stopları birleştiren parlak siyah bant, Black Diamond parlak siyah cam tavan öne çıkıyor.

Yerden 22 cm yüksek olan aracın uzunluğu eski jenerasyona göre 8.2 cm artırılarak 4.44 metreye çıkarken, genişliği de 2.09 metreye ulaştı.

Yeni 3008’in iç mekanında yer alan i-Cockpit’te full dijital gösterge paneli, 8 inçlik dokunmatik ekran, küçük çaplı direksiyon, kablosuz şarj, Apple Carplay, FOCAL müzik sistemi sürüş keyfiini artıran donanımlar arasında…

Yeni Peugeot 3008'in kokpiti
Yeni Peugeot 3008’in kokpiti

Araçta teknolojik özelliklerin yanı sıra sürüş destek ekipmanları da ön planda tutuldu. Yeni 3008’de; Aktif Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Aktif Güvenlik Frenleme Sistemi, Yorgunluk Algılama, Trafik İşareti Tanıma, Güvenli Takip Mesafe Uyarı Sistemi ve Akıllı Far gibi donanımlar bulunuyor.

3008 Advanced Grip Control sayesinde farklı yol koşullarına adepte olabiliyor.

Orta konsolda yer alan düğmeyle Normal, Kar, Çamur, Kum ve ESP kapalı olmak üzere 5 sürüş modundan biri seçilebiliyor. 3008’de bagaj kapağının otomatik açılıp, kapanabilen bagaj kapağının olduğunu ekleyelim.

C-SUV’da motor seçenekleri şöyle sıralanıyor:

1.2 PureTech 130 beygir manuel ve EAT6 otomatik şanzıman, 1.6 PureTech 165 beygir EAT6 otomatik şanzıman, 1.6 BlueHDi 120 beygir 6 ileri manuel şanzıman ve 1.6 BlueHDi 120 beygir EAT6 otomatik şanzıman. Yeni Peugeot 3008’in fiyatı 87 bin 900 liradan başlıyor, en donanımlı versiyonu 1.6 HDI EAT6 GT-Line’da 133 bin 900 liraya kadar çıkıyor.

Yeni Peugeot 3008'in fiyat listesi
Yeni Peugeot 3008’in fiyat listesi

2’nci elde devrim

Türkiye’ye bugüne kadar 300 milyon dolar yatırım yapan ALJ Holding, 2’nci el otomobilde yarattığı Otoshops markasıyla devrim yapmayı hedefliyor. Grup, yılda yaklaşık 4.5 milyon araca ulaşan 2’nci el pazarında Otoshops markasıyla hem tüketicilerin hayatını kolaylaştırmayı istiyor.

ALJ Holding CEO'su Ali Haydar Bozkurt ve Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan
ALJ Holding CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ikinci elde fark yaratmak istediklerini belirterek, “Tüketicinin neye ihtiyacı varsa tek noktada hizmet vermeyi istedik.

1-2 saat içinde aracın kontağını çevirip yola çıkabileceği Otoshops markasını yarattık. Otoshops çok markalı bir kurumsal oyuncu olacak. Şirketimiz 26 milyon lira sermayeyle kuruldu, 65 milyon lira yatırım yapıldı.

2. el araç sahibi olmak isteyenlere tüm marka, model, yaş ve kilometredeki araçlarla hizmet vermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bozkurt, ikinci el pazarının çok büyük olduğunu ancak bu sistemin yüzde 50’sinin kişiden kişiye satış şeklinde çalıştığını, yüzde 45’nin galeriler ve yüzde 5’inin kurumsal markalar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Bozkurt, şöyle devam etti:

“Geldiğimiz noktada artık bu iş, oto pazarlarında kişiden kişiye yürütülebilecek boyutu çoktan geçti. Çünkü insanların zamanı yok ve kişisel yaptığınız işlemlerde güven çok önemli bir unsur.

Bu nedenlerle ‘Bu işe güvenilir kurumlar önderlik ederse bireysel müşterilerin de tercih edeceği bir yere kayabilir’ diye bu yatırımı yaptık. Ülkemizde de çok yakın zamanda konuşulan bir yeni regülasyonla bu iş daha fazla kayıt altına alınacak. Çok kısa bir sürede bu işi düzgün yapan kurumların bu kişiden kişiye satışlarda çok önemli bir rolü olacağına inanıyoruz.”

İş hayatınının yoğunluğu nedeniyle tükecilerin vaktinin çok kısıtlı olduğunu da belirten Ali Haydar Bozkurt, “Aracınızı satmak için ilan veriyorsunuz günde 30 kişi arıyor.

Nasıl vakit ayıracaksınız? Ayrıca karşı taraf güvenli mi değil mi bilinmiyor? 20 yıl evvel ev ararken sokak sokak dolaşırdınız sonra devir değişti. İkinci el otomobilde de artım kurumsal markalırn dönemi başladı” dedi.

2 yıla kadar garanti

  • Sektörde bir ilk olarak satacağı her araca 2 yıla kadar garanti veriyor.
  • Her marka ve her model araç detaylı ekspertize tabi tutuluyor.
  • 2’nci el aracını satan tüketiciye parası aynı gün nakit olarak ödeniyor. İsterse takas yapılıyor.
  • Yol yardımını da içeren Otoshops Garanti, mekanik parçaların yüzde 90’ını kapsıyor.
  • Satın alınan aracı herhangi bir neden göstermeksizin 7 gün içerisinde geri getiren müşterilerine başka bir araçla değiştirme imkanı tanınıyor.
  • Otoshops Finans satılan tüm araçlara 48 ay vadeli özel kredi seçenekleri ile sadece 20 dakikada finansman desteği sağlıyor.
  • Otosohps Sigorta, müşterilerine 12 şirketten aldığı kasko ve trafik sigortası tekliflerini değerlendirererk en uygun seçeneği sunuyor.
  • Tüm devir-tescil işlemleri maksimum 2 saatte tamamlanarak araç müşteriye teslim ediliyor.

60 binlik satışa 2023’te ulaşacak

Tuğrul Denizaşan, İstanbul Kartal’da 3 katlı 6 bin metrekare alanda 300 araçlık showroomu hizmete soktuklarını, 2017-2018 döneminde İstanbul’un Avrupa yakası, Ankara ve İzmir’de de yer açacaklarını kaydetti.

Türkiye genelinde 12 yetkili satıcıya ulaştıklarını kaydeden Denizaşan, www.otoshops.com’la internet üzerinden de tüketicilere ulaşacacaklarını ekledi.
Tuğrul denizaşan, Otoshops’la ilk 2 yılın hazırlık dönemi olduğunu belirterek, “2023 yılı hedefimiz 60 bin araç satışı ve 60 yetkili satıcıya ulaşmak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz